Skipper – kto to jest? Rejs ze skipperem- czy warto?

Skipper-jachty-na-jeziorze
Dobry skipper zrobi cuda na wodzie.

Zastanawiacie się, kim jest skipper? Jaki ma zakres obowiązków? Za co skipper odpowiada? Czy to ważna postać w czasie żeglugi? Czy może wydawać nam polecenia? Kim właściwie jest ta postać?

Co oznacza słowo skipper?

Samo słowo skipper pochodzi od holenderskiego słowa schipper; „schip” w języku niderlandzkim to „statek”. W ostatnim czasie słowo to wypiera rodzimego „sternika” czyli osobę, która steruje statkiem czyli np. jachtem czy motorówką. Inne określenia skippera to szyper, kapitan a i nieco dłuższe czyli „pierwszy po Bogu”.

Kim jest skipper?

Skipper, to osoba dowodząca statkiem z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem. Można go porównać z kierowcą samochodu, który bez prawa jazdy nie możne prowadzić auta a do różnych jednostek np. ciężarówki są potrzebne odpowiednie kategorie uprawnień. Skipper to zawód, który nabiera na znaczeniu wraz z rosnącą popularnością żeglarstwa.

Skipper-sternik-na-pokladzie
Doświadczony skipper to skarb na pokładzie.

Jakie są obowiązki skippera na jachcie?

Do podstawowych obowiązków skippera należy: kierowanie i zarządzanie jednostką pływającą oraz załogą. Najczęściej tą jednostką jest jacht, katamaran czy motorówka lub houseboat. Skipper bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo, zdrowie i życie załogi, a w sytuacjach awaryjnych to on podejmuje decyzje i koordynuje działania, mające na celu ochronę uczestników rejsu.

Dlatego bezwzględnie należy wykonywać jego polecenia i brać udział w wyznaczonych zadaniach oraz obowiązkach. Szczególnie początkujący żeglarze lub osoby będące na swoim dziewiczym rejsie mogą nie zdawać sobie sprawy, że wyznaczenie wacht, zakaz spożywania alkoholu czy rozkazy z ust kapitana są normą w wielu momentach podczas rejsu.

Szkolenie młodzieży na rejsie.

Dobry skipper zawsze kieruje się zasadą safety first, czyli bezpieczeństwo przede wszystkim. Kapitan jednostki jest również odpowiedzialny za prawidłowy przebieg rejsu oraz nawigację jednostką o różnych porach dnia i nocy.

Doświadczony skipper wie czy można wypłynąć z portu i jaką trasą płynąć przez dany akwen aby żegluga była przyjemna i bezpieczna nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Co ciekawe skipper jest również odpowiedzialny za techniczny stan jachtu, jego bieżące utrzymanie oraz sposób eksploatacji i ewentualne naprawy podczas rejsu.

Skipper to też nauczyciel i trener, prowadzi bowiem szkolenia i treningi dla załogi. Bez względu na poziom zaawansowania uczestników rejsu, szkolenie z bezpieczeństwa, manewrów czy meteorologii powinny być przerobione z osobą prowadzącą jacht.

Chcesz spróbować sterowania jachtem i wydawania komend? Wystarczy wziąć udział w jednym z naszych rejsów.

Skipper często lata dronem.

Nowa rola skippera.

Coraz częściej rola skippera nie ogranicza się do pokładu jachtu i mariny. Często staje się on lądowym przewodnikiem, animatorem, coachem i opiekunem 24h na dobę. Te role nie należą do jego obowiązków ale często naturalnie łączą się ze skipperowaniem. Warto wspólnie wypracować sobie styl życia na jachcie i poza nim  podczas rejsu. To, że kapitan przygotuje posiłek bo to jego hobby nie oznacza, że będzie to robił regularnie kosztem np. nawigacji czy planowania trasy.

Pamiętajmy, że skipper to przede wszystkim człowiek, który odpowiada za łódź i załogę a Wasze zdrowie i życie jest w jego rękach. Zadbajcie o niego jak o bliską Wam osobę.

Dbanie o prowadzącego jednostkę to też jego wyżywienie i komfort. Samo wynagrodzenie skippera to nie wszystko. Podczas rejsu załoga karmi i pokrywa koszty rejsu za swojego kapitana. Najczęściej w zamian otrzymuje bezpieczeństwo, wizyty w świetnych lokalnych tawernach albo żeglarskie historie i zdjęcia z drona. To niewysoka cena za wspaniałe i bezpieczne wakacje.

Warto zadbać o dobry posiłek dla skippera i załogi.

Co skipper musi posiadać?

Aby zostać skipperem, niezbędne są:

 

✓  umiejętności żeglarskie, poparte uprawnieniami do prowadzenia danej jednostki np. patent żeglarza jachtowego wydawany przez Polski Związek Żeglarski

✓  wiedza z zakresu meteorologii, nawigacji oraz technicznej obsługi jednostek pływających

✓  doświadczenie na różnych jednostkach i różnych akwenach

✓  komunikatywność, w kontaktach z załogą i innymi użytkownikami szlaków wodnych

✓  zdolności przywódcze, w tym podejmowanie szybkich i trudnych decyzji

✓  umiejetność planowania, zapobiegania i przewidywania, warunków pogodowych i zdarzeń podczas rejsu

 

Trochę się tego nazbierało a i tak wielu z Was dodałoby coś od siebie.

Dobry skipper dba o najmłodszych.

Rejs ze skipperem – co to znaczy?

Osoby, które nie posiadają uprawnień żeglarskich lub posiadają ale nie mają odpowiedniego doświadczenia, często korzystają z opcji czarteru jachtu ze skipperem lub rejsu ze skipperem.

Taki rodzaj spędzania wakacji pod żaglami, ma swoje korzyści m.in. jest dla Was mniej obciążający jeżeli chodzi o organizację oraz sam przebieg rejsu. Dodatkowo podczas żeglugi będziecie zbierać niezbędne doświadczenie na przyszłe samodzielne wyprawy.

Takie rozwiązanie jest też świetne dla osób, które chcą po prostu spędzić kilka aktywnych dni na wodzie w doborowym towarzystwie.

Wspomniana opcja świetnie sprawdza się na naszych rejsach ze skipperem w różnej formule, szczegóły znajdziecie poniżej:

✓  rejsy dla ojców z dziećmi na Mazurach

✓  weekendowe rejsy ALL INCLUSIVE dla dorosłych na Mazurach

✓  majówka na katamaranie w Chorwacji

✓ regaty dla ojców i przyjaciół na Mazurach

✓  zamknięcie sezonu na Ibizie

Pamiętajcie, że skipper to nie jest służący czy lokaj, często dodatkowe atrakcje zapewnia organizator lub osoby przez niego wyznaczone. Rejs ze skipperem oznacza, że wcielacie się w rolę żeglarzy: będziecie brać udział w wachtach, sterować, obsługiwać żagle, a niekiedy też szorować pokład albo myć naczynia.

Ale czy nie takie jest życie na rejsie?

 

Dołącz już dzisiaj do naszej załogi!

Męska przygoda na regatach ze skipperem.

Jak zostać skipperem?

Jeżeli czujecie, że wolność, wiatr we włosach, fale i zarządzanie ekipą to Wasze powołanie warto rozpocząć przygotowania do zdobycia niezbędnych uprawnień.

Sugerujemy, żeby swoją karierę wodniaka zacząć od żeglowania w Polsce na wodach śródlądowych. Dopiero po nabraniu doświadczenia chwycić za ster i popłynąć przez wody Chorwacji lub Grecji.

 

Na początek trzeba zadbać o poniższe aspekty :

 

✓ Uprawnienia. Skipper powinien mieć co najmniej patent żeglarza jachtowego a z czasem jachtowego sternika morskiego. W tym celu należy: ukończyć kurs i zdać egzamin państwowy, po którego zaliczeniu otrzymacie upragnione „papiery”.

✓ Wiedza i doświadczenie. Sam kurs i egzamin to tylko początek drogi. Warto odbyć dodatkowo jako załogant kilka rejsów z różnymi kapitanami i na różnych akwenach oraz wykazać się na nich dużą aktywnością. Dodatkowa wiedza z książek czy kursów internetowych też jest wskazana. Do samodzielnego prowadzenia jachtu po morzach potrzebny będzie też kurs SRC i STCW.

✓ Reorganizacja życia prywatnego. Zawód skippera to poświęcenie czasu własnego i czasu poświęcanego rodzinie i bliskim. Warto, żeby to była świadoma decyzja.

✓ Inwestycja. Liczne szkolenia, kursy, uzupełnianie i odnawianie wiedzy, licencje, ubezpieczenia, sprzęt to spora inwestycja. Bądź przygotowany na wydatki rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych w skali roku.

Życie skippera to nie tylko obowiązki.

Skipper to odpowiedzialny i wymagający zawód. Wiąże się z pewnym poziomem ryzyka i nie wszystko da się przewidzieć bo igramy z potężnymi żywiołami jak wiatr i woda. Trzeba też pamiętać, że jest to praca z ludźmi a każdy człowiek to inna osobowość i wymaga indywidualnego podejścia.

 

Nie zmienia to jednak faktu, że zawód skippera stanowi spełnienie marzeń o życiu, pośród wspaniałej przyrody i cudownych widoków ale także o życiu z pokonywaniem własnych słabości.

Zawód skippera to swoista misja służenia innym w dość specyficzny sposób.

Pasją skippera jest żeglarstwo a zarabianie na pasji staje się nie obowiązkiem a przyjemnością.

 

Zapraszamy na nasze rejsy!

 

Z nami zdobędziesz doświadczenie i wiedzę. A jeżeli jesteś skipperem to daj znać, mamy dla Ciebie specjalną ofertę.

Dla takich widoków warto się poświęcać.