Gdzie na Mazury?

Gdzie na Mazury?
Mikołajki od strony wody

Gdzie na Mazury? Co można tam zobaczyć?

Mazury Cud Natury te słowa mówią prawie wszystko o tej malowniczej krainie w północno-wschodniej Polsce: lasy pełne grzybów oraz leśnych owoców , mokradła z niezliczoną ilością ptaków i owadów, pagórki z dziką i domową zwierzyną oraz jeziora z rybami i bobrami. Wśród tych naturalnych cudów znajdziecie mnóstwo zabytków i interesujących miejsc: starożytne grodziska, średniowieczne zamki, nowoczesne muzea i parki rozrywki, wodne śluzy, wojenne bunkry czy licznie powstające wieże widokowe. Z mniej oczywistych rzeczy znajdziecie tu ZOO, muzeum 3D a nawet piramidę. Te atrakcje Mazur powinny wystarczyć, żeby zaplanować wyjazd do mazurskich miejscowości i ich okolic.

Gdzie na Mazury?
Mazurskie kotlety rybne

Oczywiście Mazury to też wspaniała baza noclegowa od hoteli najwyższej klasy poprzez apartamenty, pensjonaty i pola kempingowe, można przebierać w ofertach i odnaleźć miejsca na nocleg na odludziu w ciszy lub w małomiasteczkowym weekendowo-wakacyjnym gwarze. Większość z nich jest położona nad jeziorem a wśród nich nie brakuje też miejsc gdzie można wybrać się z dziećmi, ciesząc się wspaniałym widokiem na jezioro lub rzekę.

Każdy smakosz decydując się na wyjazd na Mazury znajdzie tu miejsce , które zaspokoi jego potrzeby kulinarne zarówno te z lokalnych produktów jak i z kuchni polskiej oraz międzynarodowej. Doznania kulinarne sprawią, że bedą to niezapomniane wakacje dla rodziny i festiwal smaków dla podniebienia.

Gdzie na Mazury?
Żeglarstwo to najpopularniejszy sport na Mazurach

Na całych Mazurach są tysiące miejsc wartych spędzenia czasu czy to dla rodzin z dziećmi czy dla par lub singli . Nie sposób o nich wszystkich napisać, dlatego ograniczymy je do największych atrakcji, ciekawych miejsc i takich, które można zobaczyć przemierzając tą krainę na wszystkie poniższe sposoby:

-samochodem, dość oczywiste ale i powszechne

-rowerem, coraz łatwiejsze ze względu na rozbudowaną infrastrukturę rowerową w ostatnich latach

jachtem , nie trzeba mieć uprawnień ani doświadczenia żeby to zrobić a mało osób o tym wie. Przypominamy, że Mazury to raj dla żeglarzy.

Gdzie na Mazury?
Deski Sup są coraz popularniejsze na Mazurach

Gdzie warto pojechać na Mazury? Jaki rodzaj atrakcji wybrać?

Zatem stańmy do wyzwania jakim jest wskazanie: gdzie pojechać na Mazury? Gdzie spędzić urlop na Mazurach?

Odpowiedź na te pytania wydaje się dość prosta – nad wodę! Dlaczego? Ponieważ tam znajdziecie mnóstwo aktywności a woda to naturalne otoczenie w tych terenach. Miasta które polecamy a są nad wodą na naszym szlaku to: Mikołajki ,Giżycko, Ryn  i Węgorzewo. Miejscowości jak Ruciane-Nida, Mrągowo czy Kętrzyn też leżą nad wodą ale opiszemy je innym razem.

Woda to też oczywisty wybór w krainie tysiąca jezior na łonie natury. Znajdziecie tu każdy rodzaj sprzętu do uprawiania sportów wodnych : dla bardziej i mniej wymagających, o większych i mniejszych rozmiarach oraz z napędem własnych mięśni czy poprzez siły natury czyli wiatr. Mazury to najlepsze miejsca i najlepsza baza wypadowa dla wodniaków.

Mazurska stokrotka z jachtów na naszym rejsie Tata na Mazury

Zacznijmy od największych pływających jednostek tzw. biała flota czyli rejsy statkiem wycieczkowym, które spotkacie na liście popularnych miast na Mazurach m.in. w Rynie, Mikołajkach oraz Giżycku. Są symbolem żeglugi mazurskiej , wpływają na największe jezioro w Polsce i oferują rejsy od dwóch godzin do całodziennych wypraw. Oferta jest rozbudowana i zawiera nawet rejsy wieczorne z tańcami. Inna zorganizowana forma rejsów  to nasze wyprawy weekendowe i tygodniowe, które pokazują uroki szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Dla osób które potrzebują nieco krótszy aktywny wypoczynek mogą skorzystać z licznych wypożyczalni oferujących sprzęt wodny : motorówki i jachty, kajaki i rowery wodne oraz skutery. Dla szukających sportów bardziej ekstremalnych można próbować swoich sił na „bananie” czy desce typu SUP  lub foil. Fiksaci sportów wodnych nie będą zawiedzeni a popularne spływy kajakowe rzeką Krutynią należą do istotnych atrakcji turystycznych regionu i najpopularniejszych atrakcji całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Fani bardzie spokojnego sportu, czyli wędkarstwa mogą wykazać się na każdym kroku mazurskich szlaków czy to rzeka, kanał czy mniejsze lub większe jezioro wszystko to jest do ich dyspozycji. A szczupaki i sandacze czy płotki i leszcze czekają na nich w toniach miejscowych wód. Mazury to idealne miejsce dla wędkujących zarówno zawodowo jak i rekreacyjnie.

Miłośnicy chilloutu mogą poleżeć na piaszczystej plaży nad brzegiem jeziora podziwiając piękne widoki na plażach miejskich w Giżycku, Mikołajkach i Węgorzewie. Można też skorzystać z licznych urokliwych niestrzeżonych kąpielisk wzdłuż brzegów jezior i rzek planując kolejny wypoczynek w tym regionie.

Gdzie na Mazury
Plaża miejska w Giżycku

Jeżeli szukacie rozrywki na lądzie tu też są mega atrakcyjne miejsca, które warto odwiedzić. W Giżycku sercu Mazur i Mikołajkach możecie skorzystać z parków linowych o różnych poziomach trudności. W miejscowości Piękny Brzeg znajdziecie ściankę wspinaczkową a wielbicieli kręgli zadowolą dwa takie miejsca w giżyckich lokalach. Parki rozrywki z różnymi maszynami do gry spotkacie na każdym kroku wzdłuż deptaków i marin. Wakacje z dziećmi w tych miejscach będą bardziej zróżnicowane.

Wypożyczalnie rowerów tradycyjnych i elektrycznych dadzą Wam możliwość szybszego dotarcia do wszystkich atrakcji a baza stacji rowerowych i miejsc do odpoczynku jest imponująca. Maniacy sportów ekstremalnych mogą się skusić na lot balonem lub motolotnią i popatrzeć na Mazury z góry. Dla lubiących wygodę podpowiadamy, że można zwiedzić Mikołajki dość osobliwym środkiem transportu- samochodem elektrycznym typu „melex”.

Ci co cenią sobie spacery, to na Mazurach warto odwiedzić liczne piesze szlaki. W Rynie deptakiem wzdłuż brzegu eko-mariny, dookoła zamku krzyżackiego oraz tajemniczego kanału łączącego jezioro Ryńskie i Ołów. Dla bardziej ambitnych polecamy wyprawę do kopców strażniczych Galindów, których jest kilka w tej okolicy.

Podobne deptaki wzdłuż wody znajdziecie w Mikołajkach gdzie restauracje i tawerny zachęcają do konsumpcji lokalnych przysmaków a liczne stragany pozwolą na zakup pamiątek od oryginalnych magnesów po artystyczną biżuterię. Oświetlony w nocy most pieszy umożliwi oryginalne zdjęcia z wakacji. W Węgorzewie deptak w połączeniu z trasą rowerową pozwala na pokonanie kilku kilometrów a wielbiciele natury docenią walory rzeki Węgorapy, która doprowadzi nas swoim brzegiem do jeziora Mamry.

Gdzie na Mazury?
Giżycko- deptak wzdłuż kanału Łuczańskiego

Na nas największe wrażenie zrobił szlak pieszy w Giżycku gdzie znajdziecie zamek krzyżacki, zabytkowy most obrotowy i nowoczesny plac zabaw dla dzieci. Nowe tężnie przy kanale pozwolą na chwilę odprężenia a swoiste „bramki” wodne wzdłuż szlaku przyniosą chwilę chłodu w upalne dni. Z ciekawostek można skorzystać z kaczkomatu i za kilka złotych nakarmić zdrowym jedzeniem liczne ptactwo. Chętnych na dłuższą wycieczkę zachęci widok z nowej wieży widokowej przy punkcie z krzyżem świętego Brunona.

Budowle z ostatnich wojen i okolicznych okresów na Mazurach to widok dość powszechny dla miłośników historii. Można je spotkać w wielu miejscach: na polach i skrajach lasów lub w centrach mazurskich miast i wiosek. W Mikołajkach znajdziecie stanowiska strzelnicze na moście czy bunkier w środku jednej z restauracji. Węgorzewo i Ryn mają kilka ukrytych schronów wśród zabudowań ale najbardziej znane z tych fortyfikacji są Giżycko oraz słynne Mamerki.

W Giżycku traficie na Twierdzę Boyen w kształcie gwiazdy, która była kluczowym miejscem obronnym na tych terenach oraz schron w galerii sztuki w jednym z parków w centrum miasta. Warto się zagłębić w historię tego miejsca bo pokazuje, że Mazury to region złożony militarnie i kulturowo.

Największą militarną budowlą wzdłuż szlaku wodnego są bunkry w Mamerkach. Ta kwatera wojsk lądowych wojsk III Rzeszy to kompleks kilkunastu ogromnych punktów , krotek najwyższe dochodzą do 10 m wysokości. Cały kompleks jest obecnie mocno rozwijany. Macie możliwość zwiedzenia muzeum z repliką Bursztynowej Komnaty i różnymi makietami np. Bitwy pod Stalingradem czy zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu. Na koniec dla odważnych wejście na ażurową wieżę widokową, z której rozpościera się widok na całe północne Mazury i Puszczę Piską.

Gdzie na Mazury?
Bunkier w Mamerkach

Patrząc bardziej wstecz historii ziemi mazurskiej znajdziemy ślady nawet sprzed 3000 lat, mowa tu o grodziskach i kamieniach ofiarnych Galindów. Jeden z takich kamieni z dwoma misami ofiarnymi jest niedaleko Mikołajek na półwyspie między jeziorami Mikołajskim i Śniardwy, warto wybrać się tam na spacer lub rowerową przejażdżkę by „dotknąć” tak odległej historii. Zabytki są niemal w każdym mazurskim mieście i każdy znajdzie takie, które go zaciekawią. Wspaniałe zamki krzyżackie są do podziwiania w Rynie i Giżycku jako wysokiej klasy hotele. Zamek w Węgorzewie obecnie czeka na swoją kolej do remontu. Zabytkowe wieże ciśnień zwiedzicie w Rynie i Giżycku a kościoły katolickie i ewangelickie w Mikołajkach, Giżycku oraz Węgorzewie. Unikatowy na skalę światową jest blisko 100 tonowy most obrotowy na Kanale Łuczańskim. Całość połączeń miedzy jeziorami uzupełnia system kanałów i śluz na szlaku wodnym.

Gdzie na Mazury?
Binduga przy Zatoce Skonał

Pisząc o zabytkach nie można zapomnieć o licznych pomnikach przyrody, Mazury słyną z takich „eksponatów”: dąb plebiscytowy w Giżycku, zabytkowe dęby w Sztynorcie i Kietlicach czy aleja lipowa w Dobie. Wszystkie one dumnie prezentują się wśród mazurskich krajobrazów.

Będąc bliżej natury warto wpaść do Stacji Badawczej w Popielnie, nad jeziorem Śniardwy, żeby zobaczyć hodowle Konika Polskiego a w niedalekim rezerwacie Łuknajno podpatrzeć Łabędzia Niemego i inne liczne ptactwo. Dla fanów egzotyki Wilkasy mogą zapewnić dokarmianie papug i wiewiórek w miejscowej papugarni, to obowiązkowy punk odwiedzin z dziećmi na Mazurach.

Gdzie na Mazury?
Aleja lipowa w Dobie

Jest też na Mazurach miejsce zabytkowe i kultowe, które wymaga oddzielnej uwagi a mianowicie słynny Sztynort. Miejsce magiczne pełne tajemnic, zabytków, dobrego jedzenia i żeglarstwa. Tu znajduje się słynny pałac Lendorfów wraz z okazałym zabytkowym parkiem, tu są wspaniałe kaplice rodowe sprzed wieków i ślady budowli średniowiecznych, wreszcie tu po latach posuchy został odbudowany port żeglarski z kultową tawerną Zęza, która „wychowała” całe pokolenia żeglarzy.

Z nowoczesnych miejsc na Mazurach zachęcamy do poznania jak żyli ich starożytni mieszkańcy –pruscy Galindowie. Możecie to sprawdzić i nawet przeżyć noc w miejscowości na Mazurach o nazwie Iznota, więcej na ten tamat znajdziecie w naszym artykule „Galindia” 

Gdzie na Mazury?
Słynny Sztynort z lotu ptaka

W ostatnich kilku latach mamy wysyp sztuki współczenej na Mazurach. Można m.in. natrafić na wielkoformatowe malowidła czyli murale. W niemal każdym mieście odbywa się swoisty pojedynek na murale. Najwięcej ma ich Giżycko ale najsłynniejszy jest ten w Mikołajkach a najmniej znany ale pokaźnych rozmiarów mural z okazji 450 lecia miasta Węgorzewo. Dla nas najciekawszy w Popielnie bo przedstawia krzyżówkę wszystkich zwierząt tam hodowanych, czyli koni, świń, borsuków, saren, jeleni i kilku innych.

 

Gdzie na
Mazurskie, ogromne murale

Skocznia narciarska na Mazurach. Co? Tak to tu w dwudziestoleciu międzywojennym były skocznie narciarskie. Na szlaku żeglownym napotkacie ich artefakty nad jeziorem Niegocin i Święcajty. Do dzisiaj widok ze szczytu byłych skoczni może konkurować z widokiem z wież widokowych.

Gdzie na Mazury?
Widok z byłej , narciarskiej skoczni

Na koniec o miejscach, które warto zobaczyć, są darmowe i niemal na każdym kroku wśród mazurskich jezior- wschody i zachody słońca. To one zapierają dech w piersiach, pozwalają się odprężyć i podziwiać przyrodę. Większość musi wybierać co wybiera wschód czy zachód, żeby dobrze zaplanować pobyt. My mamy nasze dwa „sekretne” miejsca , które dają możliwość obserwacji obu tych zjawisk: bindugi Zimny Kąt (jezioro Kisajno) i Skonał (jezioro Tałty). Tam znajdziecie o odpowiedniej porze to czego szukacie a w gratisie będzie nocne niebo z niezliczoną ilością gwiazd.

Mamy nadzieję, że Was zachęciliśmy pobytu na Mazurach na 110%. Pamiętajcie, że do wszystkich wyżej wymienionych miejsc dotrzecie bez problemów samochodem, rowerem i co najważniejsze jachtem. My zachęcamy do odkrywania Mazur na naszych różnorodnych rejsach mazurskich

Gdzie na Mazury?
Mazurskie zachody słońca

Poniżej nasza subiektywna TOP 10 lista najpiękniejszych miejsc na Mazurach. Mamy nadzieję, że pozwoli Wam wybrać miejsce na wakacje i, że będzie to właśnie wypoczynek na Mazurach.

Ranking TOP 10 miejsc i atrakcji na mazurach:

  1. Kompleks żeglarsko-turystyczny – Sztynort.
  2. Miasteczko Ryn.
  3. Ogromne murale- Giżycko, Mikołajki, Węgorzewo.
  4. Rejs żeglarski szlakiem Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
  5. Bunkry, muzeum i wieża widokowa- Mamerki.
  6. Spacer brzegiem Kanału Łuczańskiego.
  7. Galindia, mazurski Eden.
  8. Mazurskie zachody i wschody słońca.
  9. Zamek Krzyżacki w Rynie.
  10. Stacja Badawcza w Popielnie.