Gdzie na Mazury? Gdzie warto pojechać i co warto zobaczyć? TOP atrakcje!

gdzie-na-mazury-miasto-mikolajki
Mikołajki od strony wody.

Gdzie leżą Mazury? 

Odpowiedź wydaje się dość prosta Mazury leżą w północno-wschodniej Polsce na terenie dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego. Obszar tego województwa powstał w 1999 roku i sztucznie połączył kilka historycznych krain – Warmię, Mazury, Powiśle, Żuławy czy Ziemię Lubawską. Oczywiście Mazury nie zajmują całego województwa, ich obszar przed drugą wojną światową zajmował południową część Prus Wschodnich. Na dzisiejszej mapie to szeroki pas który zaczyna się na lini miast: Ostróda, Olsztynek, Nidzica i ciągnie się w kierunku wschodnim a następnie północnym obejmując takie miasta jak: Mrągowo, Ryn, Mikołajki, Kętrzyn, Giżycko oraz na północy Węgorzewo a Pisz i Ełk w kierunku wschodnim. Pewnie ktoś zapyta a co z Olsztynem?

Warmia i Mazury czy to to samo?

Zatem wybierając się do Olsztyna, często mylnie nazywanego stolicą Mazur w rzeczywistości jesteśmy na Warmii – czyli na terenie dawnego Księstwa Warmińskiego. Krainy, której granice wyznaczono w czasach średniowiecza i oddano we władanie kościoła katolickiego. Zatem Warmia i Mazury to dwie oddzielne krainy. Teren Mazur nie miał sztywno wyznaczonych granic. Co ciekawe nawet sama nazwa Mazury nie jest do końca wyjaśniona i ma dość młodą historię. Powstała w XIX wieku i prawdopodobnie wywodzi się od przedrostka „maz” co oznacza mazać, brudzić, smolić. Tym bowiem zajmowali się na codzień mieszkańcy tych terenów wytwarzając smołę i dziegieć. Nazwa Warmia wywodzi się od pruskiego plemienia Warmów, którzy przed przybyciem Zakonu Krzyżackiego zamieszkiwali część tych terenów.

Zieleń, pagórki i grodziska to typowe widoki na Warmii i Mazurach.

Czy Mazurzy to Polacy?

Ludność z terenu dzisiejszych Mazur przybyła tu w średniowieczu zaczynając od XIII wieku m.in. z Mazowsza. Posługiwała się mową polską lub gwarą mazurską z czasem z domieszką języka pruskiego i niemieckiego. Czyli odpowiedź na powyższe pytanie jest zatem twierdząca.  Odrębność w stosunku do Warmiaków narodziła się wraz z reformacją w XVI wieku, gdyż Mazurzy stali się protestantami a Warmia pozostała katolicka.

Gdzie na Mazury? Co można robić na Mazurach?

Mazury Cud Natury te słowa mówią prawie wszystko o tej malowniczej krainie: lasy pełne grzybów oraz leśnych owoców , mokradła z niezliczoną ilością ptaków i owadów, pagórki z dziką i domową zwierzyną oraz jeziora z rybami i bobrami. Dużą część tych terenów obejmuje Mazurski Park Krajobrazowy z największym jeziorem w Polsce – Śniardwy czy unikatowymi przedstawicielami fauny jak konik polski czy żółw błotny. Ostatnio dużo mówi się o możliwościach przekształcenia tych terenów w Park Narodowy. W takich okolicznościach świetnie jest wybrać się na spacer, połowić ryby czy po prostu poleniuchować nad brzegiem rzeki czy jeziora. 

Niezliczona ilośc jezior i rzek sprawia, że warto zajrzeć do licznych wypożyczalni wodnych sprzętów sportowych. Można spróbować swoich sił na deskach SUP, rowerach wodnych, kajakach czy motorówkach i żaglówkach. Dla tych co chcą podróżować większą jednostką dobry wybór to imitacja statku pirackiego „Czarna Perła” czy tzw. biała flota czyli statki pasażerskie pływające po mazurskich szlakach z najważniejszych miast tych terenów jak Giżycko, Mikołajki czy Ryn. Nie wiecie od czego zacząć? Koniecznie przeczytajcie nasz poradnik „Rejsy na Mazurach- od czego zacząć i co wybrać?”.

 

Może już się zdecydowaliście? Zapraszamy na nasze rejsy!

Żeglarstwo to najpopularniejszy sport na Mazurach.

Jeżeli wakacje na Mazurach oznaczają dla Was jazdę na rowerze to świetnie trafiliście. Znajdziecie tu liczne wypożyczalnie rowerów w różnych punktach w miastach czy przy hotelach i pensjonatach. Jednak przede wszystkim to Mazurska Pętla Rowerowa czyli 300 kilometrów tras wokół Wielkich Jezior Mazurskich pozwoli zlokalizować wiele lokalnych trakcji i zadbać o aktywny wypoczynek. 

Wśród tych naturalnych cudów i atrakcji znajdziecie mnóstwo zabytków i interesujących miejsc. Czekają na Was ukryte wśród lasów i pól starożytne grodziska Galindów, odrestaurowane średniowieczne zamki, zabytkowe ratusze i kamienice. Hitem są powstałe w ostatnim czasie nowoczesne muzea np. Memuak, park rozrywki w Giżycku i wieże widokowe wśród rezerwatów i atrakcyjnych widokowo miejsc. Do zabytków należą też wodne śluzy, kanały i wojenne bunkry. Z mniej oczywistych rzeczy znajdziecie tu ZOO, muzeum 3D a nawet piramidę. Te ciekawe miejsca na Mazurach powinny wystarczyć, żeby zaplanować wyjazd do mazurskich miejscowości i ich okolic.

Gdzie spać na Mazurach? Najlepsze miejsca na relaks.

Oczywiście Mazury to też wspaniała baza noclegowa od hoteli najwyższej klasy poprzez apartamenty, pensjonaty i pola kempingowe, można przebierać w ofertach i odnaleźć miejsca na nocleg na odludziu w ciszy lub w małomiasteczkowym weekendowo-wakacyjnym gwarze. Większość z nich jest położona nad jeziorem a wśród nich nie brakuje też miejsc gdzie można wybrać się z dziećmi, ciesząc się wspaniałym widokiem na spokojną wodę.

 

Wybierając noclegi warto się zastanowić z kim będziecie przyjeżdżać? Jakich atrakcji oczekujecie? Na czym najbardziej Wam zależy? To pozwoli podjąć decyzję czy będzie to jedno z głównych miast jak Giżycko czy Mikołajki w hotelu ze SPA, wypożyczalnią sprzętów sportowych i atrakcyjnym placem zabaw. Czy zdecydujecie się na domek wśród drzew nad brzegiem niewielkiego jeziora z dala od weekendowo-wakacyjnego zgiełku. Na pewno znajdziecie coś w sam raz na własne potrzeby. Kilka dodatkowych opcji podpowiadamy w artykule „Mazury z dziećmi”.

Skoki do wody mają szczególny klimat na Mazurach.

Co zjeść na Mazurach? Lokalne przysmaki i tradycja.

Każdy smakosz decydując się na wyjazd na Mazury znajdzie tu miejsce, które zaspokoi jego potrzeby kulinarne zarówno te z lokalnych produktów jak i z kuchni polskiej oraz międzynarodowej. Doznania kulinarne sprawią, że bedą to niezapomniane wakacje dla rodziny i festiwal smaków dla podniebienia. Jeżeli myślimy o tym co zjeść na Mazurach to chyba pierwsza na myśl przychodzi nam ryba. Ryby są tu wyśmienite i podawane na wiele sposobów. Od przekąsek typu stynki z sosem czosnkowym, poprzez tradycyjnie smażone sandacze i okonie, zupy rybne a na pieczonym jesiotrze kończąc. Naszą ulubioną rybą jest miętus, nie jest powszechny i może to dodatkowo wzmacnia chęć jego próbowania. Z innych mazurskich specjałów na uwagę zasługują kartacze czyli wielkie kluski z mięsnym nadzieniem i zasmażką. Nie można przejść obojętnie obok wymyślnych pierogów z kaszą czy w wersji na słodko z żurawiną i jabłkami. Dla fanów słodyczy są tu pyszne ciasta i desery z lokalnymi, świeżymi owocami oraz coraz bardziej popularne lody rzemieślnicze. 

Sandacz pieczony po Mazursku.

Jak zwiedzać Mazury? Najlepsze opcje do podróżowania.

Na całych Mazurach są tysiące miejsc wartych spędzenia czasu czy to dla rodzin z dziećmi czy dla par lub singli. Nie sposób o nich wszystkich napisać, dlatego ograniczymy je do największych atrakcji, ciekawych miejsc i takich, które można zobaczyć przemierzając tą krainę na wszystkie poniższe sposoby:

samochodem, dość oczywiste ale i powszechne

rowerem, coraz łatwiejsze ze względu na rozbudowaną infrastrukturę rowerową w ostatnich latach

jachtem lub motorówką , nie trzeba mieć uprawnień ani doświadczenia żeby to zrobić. Wystarczy wynająć skippera lub zapisać się na zorganizowany rejs.

Przypominamy, że Mazury to raj dla żeglarzy i motorowodniaków.

 

Chętni na rejs? Zapraszamy na pokład!

Motorówka to najszybszy sposób na zwiedzanie Mazur.

Gdzie warto pojechać na Mazury? Jaki rodzaj atrakcji wybrać?

Zatem stańmy do wyzwania jakim jest wskazanie: gdzie pojechać na Mazury? Gdzie spędzić urlop na Mazurach?

Odpowiedź na te pytania wydaje się dość prosta – nad wodę! Dlaczego? Ponieważ tam znajdziecie mnóstwo aktywności a woda to naturalne otoczenie w tych terenach. Miasta które polecamy a są nad wodą na naszym szlaku to: Mikołajki,Giżycko, Ryn i Węgorzewo. Miejscowości jak Ruciane-Nida, Mrągowo czy Kętrzyn też leżą nad wodą ale opiszemy je innym razem.

 

Woda to też oczywisty wybór w krainie tysiąca jezior na łonie natury. Znajdziecie tu każdy rodzaj sprzętu do uprawiania sportów wodnych: dla bardziej i mniej wymagających, o większych i mniejszych rozmiarach oraz z napędem własnych mięśni czy poprzez siły natury czyli wiatr. Mazury to najlepsze miejsca i najlepsza baza wypadowa dla wodniaków i lubiących wodę.

Mazurska przyroda na wyciągnięcie ręki.

Rejsy na Mazurach czyli główna atrakcja Giżycka, Mikołajek i innych miast.

Jadąc na Mazury musicie spróbować pływania po tutejszych wodach. Może to być godzinny rejs statkiem czy kajakiem a może nawet kilkudniowa przygoda w gronie przyjaciół na jednym z jachtów czy hausebotów.

Zacznijmy od największych pływających jednostek tzw. biała flota czyli rejsy statkiem wycieczkowym, które spotkacie na liście popularnych miast na Mazurach m.in. w Rynie, Mikołajkach oraz Giżycku. Są symbolem żeglugi mazurskiej, wypływają na większość jezior na mazurskim wodnym szlaku, w tym największe jezioro w Polsce – Śniardwy. Podczas rejsu przepłyniecie też kanałami i śluzami a czas podróży waha się od dwóch godzin do całodziennych wypraw. Oferta jest rozbudowana i zawiera nawet rejsy wieczorne z tańcami.

Inna zorganizowana forma rejsów to nasze wyprawy weekendowe i tygodniowe, które pokazują uroki szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Od 2025 roku dostępna także nowość w formule ALL INCLUSIVE. 

 

Chcesz mieć wszystko zorganizowane? Zapraszamy na pokład!

rejsy-mazury-jachty-przy-brzegu
Mazurska przystań "Zimny kąt"- jedno z ładniejszych miejsc na Mazurach.

Dla osób które potrzebują nieco krótszy aktywny wypoczynek mogą skorzystać z licznych wypożyczalni oferujących sprzęt wodny: motorówki i jachty, kajaki i rowery wodne oraz skutery. Dla szukających sportów bardziej ekstremalnych można próbować swoich sił na „bananie” czy desce typu SUP lub foil. Fiksaci sportów wodnych nie będą zawiedzeni a popularne spływy kajakowe rzeką Krutynią należą do istotnych atrakcji turystycznych regionu i najpopularniejszych atrakcji całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Deski SUP są coraz popularniejsze na Mazurach.

Jak wypocząć na Mazurach? Chillout i spokój.

 

Fani bardzie spokojnego sportu, czyli wędkarstwa mogą wykazać się na każdym kroku mazurskich szlaków. Czy to rzeka, kanał czy mniejsze lub większe jezioro wszystko to jest do ich dyspozycji. A szczupaki i sandacze oraz płotki i leszcze czekają na nich w toniach miejscowych wód. Mazury to idealne miejsce dla wędkujących zarówno zawodowo jak i rekreacyjnie. Pozwolenia na wędkowanie można wykupić w wielu punktach miast i miasteczek.

 

Miłośnicy chilloutu mogą poleżeć na trawie lub piasku nad brzegiem jeziora podziwiając piękne widoki na plażach miejskich w Giżycku, Mikołajkach i Węgorzewie. Można też skorzystać z licznych urokliwych niestrzeżonych kąpielisk wzdłuż brzegów jezior i rzek planując kolejny wypoczynek w tym regionie. Z nowości mamy giżyckie tężnie tuż przy deptaku a liczne ławki i hamaki pozwalają się odprężyć i odpocząć. 

Chillout na hamaku wśród mazurskiej przyrody.

Aktywny wypoczynek i rozrywka w sercu Mazur.

Atrakcje Giżycka, Mikołajek i nie tylko.

Jeżeli szukacie rozrywki na lądzie tu też są mega atrakcyjne miejsca, które warto odwiedzić. W Giżycku sercu Mazur i Mikołajkach możecie skorzystać z parków linowych o różnych poziomach trudności. W miejscowości Piękny Brzeg znajdziecie ściankę wspinaczkową a wielbicieli kręgli zadowolą dwa takie miejsca w giżyckich i mikołajskich lokalach. W obu tych miastach są też parki wodne, przy plażach miejskich a dodatkowo w Mikołajkach jest też park „Tropicana” pod dachem w jednym z lokalnych hoteli. Parki rozrywki z różnymi maszynami do gry spotkacie na każdym kroku wzdłuż deptaków i marin. Wakacje z dziećmi w tych miejscach będą bardziej zróżnicowane.

 

Wypożyczalnie rowerów tradycyjnych i elektrycznych dadzą Wam możliwość szybszego dotarcia do wszystkich atrakcji a baza stacji rowerowych i miejsc do odpoczynku jest imponująca. Maniacy sportów ekstremalnych mogą się skusić na lot balonem lub motolotnią i popatrzeć na Mazury z góry. Dla lubiących wygodę podpowiadamy, że można zwiedzić Mikołajki dość osobliwym środkiem transportu- samochodem elektrycznym typu „melex”.

Jeden z basenów w mazurskim aquaparku.

Ci co cenią sobie spacery, to na Mazurach warto odwiedzić liczne piesze szlaki. Polecamy spacer w miejscowości Ryn, deptakiem wzdłuż brzegu eko-mariny, dookoła zamku krzyżackiego oraz tajemniczego kanału łączącego jezioro Ryńskie i Ołów. Dla bardziej ambitnych polecamy wyprawę do kopców strażniczych Galindów, których jest kilka w tej okolicy. Więcej o tym co zobaczyć w tym malowniczym miasteczku przeczytacie w artykule „Ryn atrakcje”.

Podobne deptaki wzdłuż wody znajdziecie w Mikołajkach i Giżycku, gdzie restauracje i tawerny zachęcają do konsumpcji lokalnych przysmaków a liczne stragany pozwolą na zakup pamiątek od oryginalnych magnesów po artystyczną biżuterię. Oświetlony w nocy most pieszy i kładka umożliwią oryginalne zdjęcia z wakacji. W innym mazurskim mieście, Węgorzewie deptak w połączeniu z trasą rowerową pozwala na pokonanie kilku kilometrów wśród zieleni a wielbiciele natury docenią walory rzeki Węgorapy, która doprowadzi nas swoim brzegiem do ogromnego jeziora Mamry. Na końcu trasy znajdziecie plażę z wieżą widokową. To świetne miejsce do obserwacji zachodów słońca.

 

Zapraszamy na nasze rejsy!

Wieża widokowa w Węgorzewie. W tle wschodzący księżyc.

Na nas największe wrażenie zrobił szlak pieszy w Giżycku gdzie znajdziecie zamek krzyżacki, zabytkowy most obrotowy i nowoczesny plac zabaw dla dzieci. Nowe tężnie przy kanale pozwolą na chwilę odprężenia a swoiste „bramki” wodne wzdłuż szlaku przyniosą chwilę chłodu w upalne dni. Z ciekawostek można skorzystać z kaczkomatu i za kilka złotych nakarmić zdrowym jedzeniem liczne ptactwo. Całość można zakończyć zdjęciami na plaży miejskiej z ogromną nazwą miasta a dla tych co mają mało wrażeń podróż „okiem Giżycka” czyli ogromną karuzelą będzie nielada wyzwaniem. Chętnych na dłuższą wycieczkę zachęci panorama jeziora Niegocin z nowej wieży widokowej przy punkcie z ogromnym krzyżem świętego Brunona.

Giżycko- deptak wzdłuż kanału Łuczańskiego.

Zabytki na Mazurach. Zamki, twierdze, bunkry, grodziska i budowle hydrotechniczne.

Budowle z ostatnich wojen i okolicznych okresów na Mazurach to widok dość powszechny dla miłośników historii i tajemnic. Można je spotkać w wielu miejscach: na polach i skrajach lasów lub w centrach mazurskich miast i wiosek. W Mikołajkach znajdziecie stanowiska strzelnicze na moście czy bunkier w środku restauracji. Węgorzewo i Ryn mają kilka ukrytych schronów wśród zabudowań. Jest nawet galeria sztuki z oryginalną biżuterią o nazwie „Schron” w centrum giżyckiego parku. Jednak najbardziej znane z tych fortyfikacji są monumentalna Twierdza Boyen oraz słynne Mamerki.

W Giżycku traficie na Twierdzę Boyen, która była kluczowym miejscem obronnym na tych terenach. Co ciekawe twierdza ma kształt gwiazdy a jej nazwa pochodzi od nazwiska generała pruskiego, który wpadł na pomysł jej budowy w tym miejscu. Warto się zagłębić w historię tych miejsc bo pokazuje ona, że Mazury to region bardzo złożony militarnie i kulturowo.

twierdza-boyen-gizycko-atrakcje
Wejście do słynnej twierdzy Boyen.

Największą militarną budowlą wzdłuż szlaku wodnego są bunkry w Mamerkach. Ta kwatera wojsk lądowych wojsk III Rzeszy to kompleks kilkunastu ogromnych punktów obrony, najwyższe dochodzą do 10 m wysokości. Cały kompleks jest obecnie mocno rozwijany. Macie możliwość zwiedzenia muzeum z repliką Bursztynowej Komnaty i różnymi makietami np. bitwy pod Stalingradem czy zamachu na Hitlera w położonym niedaleko Wilczym Szańcu. O Wilczym Szańcu opowiemy przy najbliższej okazji. Na koniec wycieczki po Mamerkach, dla odważnych wejście na ażurową wieżę widokową, z której rozpościera się widok na całe północne Mazury i Puszczę Piską. U stóp tej budowli znajdziecie replikę U-Bota czyli słynnej niemieckiej łodzi podwodnej z czasów II wojny światowej.

Ogromny bunkier w Mamerkach.

Patrząc bardziej wstecz historii ziemi mazurskiej znajdziemy ślady nawet sprzed 3000 lat, mowa tu o grodziskach, kopcach i kamieniach ofiarnych Galindów. Jeden z takich kamieni z dwoma misami ofiarnymi jest niedaleko Mikołajek na półwyspie między jeziorami Mikołajskim i Śniardwy, warto wybrać się tam na spacer lub rowerową przejażdżkę by „dotknąć” tak odległej historii.

Zabytki są niemal w każdym mazurskim mieście i każdy znajdzie takie, które go zaciekawią. Wspaniałe zamki krzyżackie są do podziwiania w Rynie i Giżycku jako wysokiej klasy hotele. Zamek w Węgorzewie obecnie czeka na swoją kolej do remontu i jest szansa, że wkrótce się on rozpocznie. Zabytkowe wieże ciśnień zwiedzicie w Rynie i Giżycku a kościoły katolickie i ewangelickie w Mikołajkach, Giżycku oraz Węgorzewie. Unikatowy na skalę światową jest blisko 100 tonowy most obrotowy na Kanale Łuczańskim. Most ten obraca siłą własnych rąk jedna osoba a kto podejdzie do niej, może otrzymać pamiątkową pieczątkę.

 

Które miejsce chcesz zobaczyć? Wbijaj na nasz pokad!

Zabytkowy most obrotowy i zamek krzyżacki w Giżycku.

Całość połączeń miedzy mazurskimi jeziorami uzupełnia system kanałów, jazów i śluz na szlaku wodnym. Wszystko to są zabytki hydrotechniki a budowa najstarszych z nich sięga połowy XVIII wieku. Najbardziej uczęszczaną śluzą jest Guzianka, która została rozbudowana aby zwiększyć przepustowość przepływających statków, jachtów i motorówek. Największą jest nieukończona śluza z czasów II wojny światowej w Leśniewie Górnym. Do tej tajemniczej budowli możemy dotrzeć pokonując około 5 km ścieżki wzdłuż Kanału Mazurskiego. Dlaczego tajemnicza? Bo do dzisiaj nie znamy do końca celu jej powstania.  

Zabytek hydrotechniki- ogromna śluza z czasów wojny w Leśniewie Górnym.

Przyroda na Mazurach, czyli pomniki przyrody i ciekawe zwierzęta.

Pisząc o zabytkach nie można zapomnieć o licznych pomnikach przyrody. Mazury słyną z takich „eksponatów” jak dąb plebiscytowy w Giżycku, zabytkowe dęby w Sztynorcie (XVI wiek) i równie piękne okazy w Kietlicach i Węgorzewie. Bardzo ciekawa jest mało znana aleja lipowa tuż przy miejscowości Doba, gdzie kilkadziesiąt 150 letnich drzew pięknie prezentuje się w okolicy i wskazuje drogę do kaplicy rodowej rodziny Tautenberg. Wszystkie okazy dumnie prezentują się wśród mazurskich krajobrazów.

 

Żeby być bliżej natury warto wpaść do Stacji Badawczej w Popielnie, nad jeziorem Śniardwy. Tu można zobaczyć hodowle konika polskiego, małe bobry i jeleniowate. Jest też lokalne muzeum z ciekawą historią, eksponatami oraz bardzo oryginalnym muralem z wizerunkiem tajemniczego zwierzaka. W niedalekim rezerwacie Łuknajno podpatrzycie łabędzia niemego i inne liczne dzikie ptactwo. Bardziej wytrwali trafią na dość dobrze radzącego sobie w mazurskich warunkach- orła bielika. Dla fanów egzotyki Wilkasy mogą zapewnić dokarmianie papug i wiewiórek w miejscowej papugarni, to obowiązkowy punk odwiedzin z dziećmi na Mazurach.

Zabytkowa aleja lipowa w Dobie.

Sztynort punkt obowiązkowy wakacji na Mazurach. 

Jest też na Mazurach miejsce zabytkowe i kultowe, które wymaga oddzielnej uwagi a mianowicie słynny Sztynort. Miejsce magiczne pełne tajemnic, zabytków, dobrego jedzenia i żeglarstwa. Tu znajduje się słynny pałac Lendorfów, którego właściciel brał udział w ostatnim zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu. Za pałacem znajdziecie okazały zabytkowy park z licznymi pomnikami przyrody, tajemniczym kanałem a całość uzupełnia zabytkowa kaplica z mistycznymi znakami i neoklasycystyczna herbaciarnia z XVIII wieku.

To tu wreszcie po latach posuchy od czasów epoki PGRów został odbudowany port żeglarski z kultową tawerną „Zęza”, która „wychowała” całe pokolenia żeglarzy. W porcie w sezonie są liczne koncerty na żywo i kino letnie oraz restauracje i place zabaw dla najmłodszych. Na szczególną uwagę zasługuje nowoczesne muzeum „Memuak”, w którym poza historią okolicznych terenów zapoznacie się też ekologią i żeglarstwem. Wszystko to przekazane w nowoczesny sposób poprzez okulary VR i symulatory gier.

Słynny Sztynort z lotu ptaka.

Życie dawnych mieszkańców na Mazurach – tajemnicza Galindia i gra terenowa.

Z interesujących miejsc na Mazurach zachęcamy do poznania jak żyli ich starożytni mieszkańcy tych ziem – pruscy Galindowie. Możecie to sprawdzić i nawet przeżyć noc w miejscowości na Mazurach o nazwie Iznota, więcej na ten tamat znajdziecie w naszym artykule „Galindia”. Tu przeżyjecie napad Galindów, zdobędziecie talizman mocy i poznacie kultowe „baby pruskie”. Odpoczynek nad jeziorem, w miejscowym pensjonacie gdzie serwują lokalne przysmaki sprawi, że poczujecie magię tego miejsca. Ze względu na urok i walory historyczne oraz tajemnice często organizujemy tu jeden z etapów naszej gry terenowej „Skarb Galindów”. 

Chcecsz zwiedzić Galindię? Zapisz się na rejs w Boże Ciało.

Galindia - tak żyli dawni mieszkańcy Mazur.

Nowoczesna sztuka w krainie jezior.

W ostatnich kilku latach mamy wysyp sztuki współczenej na Mazurach. Można m.in. natrafić na wielkoformatowe malowidła czyli murale. W niemal każdym mieście odbywa się swoisty pojedynek na murale. Najwięcej ma ich Giżycko ale najsłynniejszy jest ten w Mikołajkach a najmniej znany ale pokaźnych rozmiarów mural z okazji 450 lecia miasta Węgorzewa. Dla nas najciekawszy jest ten w Popielnie bo przedstawia krzyżówkę wszystkich zwierząt tam hodowanych, czyli koni, świń, borsuków, saren, jeleni i kilku innych. Jednak największy mural w województwie warmińsko-mazurskim znajduje się dalej od szlaku żeglarskiego, jest ogromy i powstał na ścianie stodoły w miejscowości Piotrowo.

Ogromne mazurskie murale.

Skocznie narciarskie na Mazurach.

Skocznia narciarska na Mazurach. Co? Tak to tu w dwudziestoleciu międzywojennym były skocznie narciarskie. Na szlaku żeglownym napotkacie ich artefakty nad jeziorem Niegocin i Święcajty. Do dzisiaj widok ze szczytu byłych skoczni może konkurować z widokiem z wież widokowych. W tej nad Niegocinem na szczycie można coś zjeść w lokalnej restauracji i cieszyć się wspaniałym widokiem wśród mazurskich drzew. 

Widok z byłej skoczni narciarskiej.

Darmowa atrakcja i niezapomniane widoki.

Na koniec o miejscach, które warto zobaczyć, są darmowe i niemal na każdym kroku wśród mazurskich jezior- wschody i zachody słońca. To one zapierają dech w piersiach, pozwalają się odprężyć i podziwiać przyrodę. Większość osób musi decydować co wybiera wschód czy zachód, żeby dobrze zaplanować pobyt. My dzięki temu, że często żeglujemy mamy „pod ręką” wschody i zachody, wystarczy wychylić głowę z kajuty o odpowiedniej porze.

 

Zdradzimy Wam nasze trzy sekretne miejsca, które dają możliwość obserwacji obu tych zjawisk w ciągu kilku godzin: przystań Przeczka (jezioro Śniardwy/Mikołajskie), binduga Zimny Kąt (jezioro Kisajno) i Zatoka Skonał (jezioro Tałty). Tam znajdziecie o odpowiedniej porze to czego szukacie a w gratisie będzie nocne niebo z niezliczoną ilością gwiazd i mocno świecącym księżycem.

Binduga przy Zatoce Skonał.

Pogoda na Mazurach i komary.

Obalamy mit brzydkiej pogody na Mazurach, lato jest słoneczne a nawet upalne. W ostatnie długie weekendy jak majówka czy Boże Ciało temperatury sięgały 30 stopni. Przy takiej pogodzie liczne kąpieliska i dostęp do wody jest wspaniałym relaksem i udogodnieniem. Pojedyncze dni deszczowe są zbawienne dla bujnej roślinności tych terenów. Sprawdźcie nasze historyczne galerie zdjęć z rejsów i sami oceńcie pogodę na Mazurach. 

 

Nie ma tu też tak licznych komarów jak były kiedyś, wynika to m.in. z wyższych temperatur powietrza i przez to mniejszej ilości małych zbiorników wodnych np. sadzwek, bagien oraz z coraz skuteczniejszych środków, które skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie się tych owadów. 

Koniec słonecznego dnia na Mazurach.

Gdzie na Mazury? Podsumowanie.

Mamy nadzieję, że Was zachęciliśmy do pobytu na Mazurach na 110%. Gwarantujemy, że każdy znajdzie tu coś dla siebie bez względu na długość pobytu, ilość osób czy atrakcje, których oczekuje dla siebie i bliskich. 

 

Pamiętajcie, że do wszystkich wyżej wymienionych miejsc dotrzecie bez problemów samochodem, rowerem i co najważniejsze jachtem. My zachęcamy do odkrywania Mazur na naszych mazurskich rejsach turystycznych

Chillout na jachcie.

Poniżej nasza subiektywna TOP 10 lista najpiękniejszych miejsc na Mazurach.

Mamy nadzieję, że pozwoli Wam wybrać miejsce na wakacje i, że będzie to właśnie wypoczynek na Mazurach.

TOP atrakcje i miejsca na Mazurach:

Kompleks żeglarsko-turystyczny – Sztynort.

Miasteczko Ryn.

Ogromne murale- Giżycko, Mikołajki, Węgorzewo.

Rejs żeglarski szlakiem Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Bunkry, muzeum i wieża widokowa- Mamerki.

Spacer brzegiem Kanału Łuczańskiego.

Galindia, mazurski Eden.

Mazurskie zachody i wschody słońca.

Zamek Krzyżacki w Rynie.

Stacja Badawcza w Popielnie

Zapraszamy na nasze rejsy żeglarskie po Mazurach!

Rejsy dla ojców z dziećmi.
Rejsy weekendowe ALL INCLUSIVE dla dorosłych.
Rejsy męskie w formie regat.
Mazurska stokrotka z jachtów na naszym rejsie "Tata na Mazury".