Żeglowanie z dziećmi czyli wakacje na jachcie
Wprowadzenie do magicznego świata żeglowania
Żeglarstwo to nie tylko sport, to pasja, która inspiruje i wciąga ludzi od wieków. W dzisiejszych czasach, gdy technologia (smartfony, laptopy, drony itp) często dominuje nad aktywnością fizyczną, żeglarstwo może być świetną alternatywą, wprowadzającą dzieci w świat natury dając im możliwość rozwijania umiejętności w przyjaznej i emocjonującej atmosferze. Żeglowanie z dziećmi może być nie tylko sposobem na naukę nowych umiejętności czy wspólne spędzenie urlopu ale będzie także przygodą, która na zawsze pozostanie w ich wspomnieniach. Dla najmłodszych, uczestnictwo w obozach i wyprawach żeglarskich staje się fascynującą podróżą, która pozwala im nauczyć się nowych rzeczy, rozwijać umiejętności oraz spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu.
W jakim wieku można zabrać dziecko na jacht?
Odpowiedź jest prosta: w każdym. Nasza Justyna była pod żaglami jak jeszcze nie potrafiła chodzić czyli miała niecały rok. Oczywiście wtedy do takiego malucha konieczne jest oddelegowanie na stałe jednej osoby ale czy na lądzie nie jest tak samo? Zabierając na pokład małe dziecko musimy się przygotować i planować pewne rzeczy z wyprzedzeniem: zabrać zapas niezbędnych bagaży jak pieluchy, pokarm czy ubranka, ustalić jak długo będziemy płynąć i w którym porcie się zatrzymujemy itp. Warto też mieć na wyposażeniu podwieszany kojec, który możemy zamontować w messie lub kokpicie dzięki niemu ukołysze i uśpi naszą pociechę podczas żeglugi. O składany wózek też się nie martwcie, zmieści się na jachcie i przyda podczas spacerów na lądzie.
Większe dzieci (2-4 lata), które już chodzą wymagają innej uwagi, przede wszystkim przydzielenie pierwszych zadań-zabaw oraz możliwości interakcji z innymi. Taki ciekawski młody człowiek może zainteresować się terkoczącym kabestanem, końcówką kolorowej liny czy barwnym kapokiem. Przecież cały jacht to coś nowego i fascynującego co osobiście warto dotknąć i sprawdzić. Nie ma też problemu, żeby miał ze sobą swoje ulubione gry i zabawki a korzystanie z nich w trakcie wyprawy na środku jeziora będzie dodatkową atrakcją. Zabawy w wodzie i wodą np. w wiaderku, którą będzie mógł wylewać na pokład to gwarantowany uśmiech od ucha do ucha.
Żeglowanie to też postoje w zatoczkach czy na mieliznach i pływanie wpław dookoła jachtu, na deskach SUP czy dmuchanym flamingu. To są kolejne wspaniałe zabawki dla najmłodszych członków załogi. Dzieci powyżej 4 roku życia to już prawdziwe „wilki żeglarskie”. Bardzo szybko się uczą i naśladują innych uczestników. Świetnie radzą sobie w podstawowych czynnościach jak wiązanie węzłów, mocowanie odbijaczy czy wypatrywanie najbliższego miejsca postoju. Z doświadczenia wiemy, że uwielbiają sterować jachtem i uwaga: szorować pokład, często nawet rywalizują z innymi w tym aspekcie.
Ciekawość dzieci zaspokoją opowieści marynistyczne i lokalne legendy a szukanie ciekawych miejsc to dla najmłodszych prawdziwa frajda. Oczywiście dzieci dość szybko się nudzą dlatego urozmaicenie atrakcji i zabaw jest wskazane. Podczas żeglugi można obserwować liczne ptactwo, często siadające na jachcie oraz ryby i ssaki wodne w tym delfiny, które towarzyszą podczas morskiego pływania.
Pamiętajmy, że rejs to nie jest spędzanie 24h na dobę na jachcie. Codziennie jesteśmy w innym porcie a czas żeglugi dostosowujemy do potrzeb uczestników. W marinach czekają na nas place zabaw, boiska do gry, piaszczyste plaże i mnóstwo innych atrakcji. Porty maja bogatą infrastrukturę: sanitariaty z prysznicami i miejscami na zmywanie naczyń, często więcej niż jedną restaurację lub tawernę a nawet saunę.
Co jest na jachcie i jak on wygląda?
Jacht przypomina kamper lub domek kempingowy z tą różnicą, że przemieszcza się po wodzie. Jachty morskie są przeważnie większe i obszerniejsze niż jachty mazurskie .Jacht to bezpieczny środek transportu, który jest wyposażony w środki bezpieczeństwa (kamizelki ratunkowe, koło, apteczka itp), kuchnię z pełnym wyposażaniem (garnki, sztućce, butle z gazem itp), łazienkę z toaletą, ogrzewanie i silnik, ubezpieczenie i certyfikaty łóżka (koje) w dwuosobowych kajutach (kabinach) oraz cały osprzęt niezbędny do żeglowania. Prąd na jachcie też jest, zawsze podczas postoju w porcie a w czasie żeglugi z akumulatora (12 V jak w samochodzie) lub z generatora (230 V). Zatem bez obaw naładujecie niezbędne sprzęty elektroniczne
Bezpieczeństwo na jachcie i wodzie
Jest kilka zasad, do których trzeba się dostosować podczas rodzinnego żeglowania z dziećmi na pokładzie. Ważne, żeby pierwszy rejs bez względu na warunki pogodowe był dla dzieci i dorosłych wspaniałą przygodą. Przede wszystkim trzeba zapewnić dziecku bezpieczeństwo poprzez dobranie sprzętu ratunkowego do wzrostu i wagi. Kamizelka ratunkowa jest konieczna dla dzieci poruszających się na pokładzie jachtu bez względu na to czy są to krótkie odcinki czy nieco dłuższe żeglowanie. Posiadanie i używanie kamizelki ratunkowej sprawia, że maluchy są przyzwyczajone do posiadania i używania tego sprzętu. Bez prawidłowego dobrania kamizelki nie powinniśmy opuszczać mariny, dotyczy to nie tylko młodszych i starszych dzieci ale także innych członków wakacji na jachcie.
Dla najmłodszych uczestników warto mieć także specjalne szelki, które zapobiegają wypadnięciu za burtę przy przechyłach lub podczas zabaw na pokładzie. Część jachtów czarterowych ma specjalne siatki bezpieczeństwa, które zwiększają asekurację dzieci ale także ewentualnych czteronogów: psów czy kotów. Żelazną zasadą na każdym jachcie żaglowym jest: jedna ręka dla jachtu jedna dla siebie .Zasada ta nie dotyczy wyłącznie dzieci. Każdy kto chce poruszać się po pokładzie powinien się do niej stosować. Manewr, nagły powiew wiatru, zawadzenie o pomost czy inne sytuacje są wtedy mniej odczuwalne bo jedną ręką zawsze się trzymamy i łatwiej nam zachować równowagę.
Zatem zapewnienie bezpieczeństwa poprzez nadzór osoby dorosłej, założenie szelek asekuracyjnych, dobór kamizelki do wagi dziecka sprawi, że ciekawe świata dzieci na jachcie nie bedą musiały siedzieć na kolanach mamy w kokpicie.
Pamiętajmy, że na rejsie są zabawy również na lądzie i organizator powinien nie tylko na jachcie zapewnić właściwą opiekę. Analizując trasę rejsu każdy rodzic powinien wiedzieć, że żeglowanie z dzieckiem wymaga konieczności zapewnienia mu okazji do zabaw w różnych miejscach.
Co robić poza żeglowaniem?
Rejsy z dziećmi to wyjątkowa okazja do spędzenia czasu jako rodzina, odkrywając piękno otaczającej nas przyrody jednocześnie zacieśniamy więzi, poznajemy się w nowym środowisku i okolicznościach. Wspólnie z naszymi dziećmi zwiedzamy, odkrywamy tajemnice a także cieszymy się wolną chwilą kiedy dzieci śpią. Dla nowych uczestników rejsów to często możliwość poznania żywiołów takich jak wiatr i woda z zupełnie innej strony a hasło „zadbać o bezpieczeństwo” nabiera nowego wymiaru.
Bardzo istotne jest aby na rejsie byli rówieśnicy dla naszego młodego żeglarza. Ma on wtedy możliwość szybszej integracji, zawierania nowych przyjaźni i przede wszystkim wspólnej zabawy i odkrywania tajników jachtu i żeglarstwa. Hitem naszej ostatniej wyprawy do Grecji było łowienie krabów małą siatką przez sześciolatków.
Czy Wasze dziecko nie lepiej spędza czas jak ma kilkanaście innych dzieci dookoła?
Rejs z dziećmi: co na początek?
Planując pierwsze żagle z dzieckiem najpierw warto wybrać krótszy rejs: maksymalnie tygodniowy i najlepiej w Polsce. Idealne miejsce na jachcie z dziećmi to nasze rejsy mazurskie , które mają różne długości (5 do 7 dni) i ilości uczestników ( od kilkunastu do blisko 200 osób). Planując rejs, porty dobieramy tak aby pływać 3-5 godzin dziennie a każdy jacht miał zawsze miejsce przy kei.
Dla nas Mazury są niezwykłym miejscem z bogatą historią, malowniczymi krajobrazami i niezliczonymi możliwościami aktywnego wypoczynku, stanowią doskonałą destynację dla rodzinnych wypraw żeglarskich. Dla dzieci, które mają okazję spędzić czas na Mazurach, jest to nie tylko szansa na naukę i zabawę, ale także odkrywanie piękna polskiej przyrody a w połączeniu z żeglowaniem wspomnienia zostaną na długo w pamięci najmłodszych.
Na pierwszy rejs z dziećmi na morzu warto wybrać okres wakacyjny i ciepłe kraje z możliwością licznych kąpieli w zatoczkach i codziennym cumowaniu przy kei. My polecamy : Grecję i Chorwację, które odwiedzamy już od wielu lat. Pamiętać należy, że morze zawsze jest mniej przewidywalne ale przynajmniej będziecie mieli wspomnienia, które będzie można opowiadać przy każdej okazji
Czy tylko z rodzicami? Przygody ciąg dalszy
Obozy żeglarskie dla dzieci to także doskonała okazja, by wprowadzić najmłodszych w świat żeglarstwa a ,,czym skorupka za młodu nasiąknie” … Organizowane na różnych akwenach, od morza po jeziora, obozy żeglarskie pozwalają młodym entuzjastom wykonywać proste czynności i nauczyć się podstaw żeglowania, bezpieczeństwa na wodzie, samodzielności oraz pracy w zespole. To nie tylko nauka, ale także przygoda, która pozwala dzieciom lepiej zrozumieć i szanować naturę oraz koleżanki i kolegów.
Dla wielu pociech obozy to również okazja do zawierania nowych przyjaźni i doświadczania niezapomnianych chwil, które będą wspominać przez następne lata. Podsumowując, dajcie dzieciom szansę na odkrywanie magicznego świata żeglowania już od najmłodszych lat, rozwijając ich pasje i umiejętności w niezwykłej scenerii mazurskich jezior czy śródziemnomorskich mórz. Zobaczycie, że młody żeglarz to samodzielny, otwarty i uśmiechnięty człowiek, który świetnie poradzi sobie w różnych życiowych sytuacjach. A czy nie o to chodzi nam rodzicom najbardziej?
Zapraszamy na nasze rejsy!