Giżycko atrakcje

gizycko-atrakcje-most-obrotowy-witacz-zamek-krzyzacki
Witacz, most obrotowy i Zamek Krzyżacki w tle

Gdzie leży Giżycko?

Giżycko leży w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich w północno-wschodniej Polsce. Dawno temu tereny te zamieszkiwali pruscy Galindowie, którzy jeszcze długo przed Krzyżakami i Polakami mieli tu swoje grodziska. Miasto było zwane przez dawnych Mazurów Lec lub Łuczany

To niespełna 30 tysięczne miasto ma wspaniałe położenie. W okolicy Giżycka znajdziecie mnóstwo lasów i zabytków. Sama miejscowość graniczy z trzema głównymi jeziorami: jezioro Niegocin od południa, jezioro Kisajno od północy i jezioro Tajty od zachodu. Dodatkowo miasto przecinają dwa główne kanały: kanał Łuczański i kanał Niegociński. Ilość zbiorników wodnych i łatwość komunikacji po wodzie sprawia, że Giżycko to nie tylko miejsce na jednodniowy pobyt ale to żeglarska stolica Polski a jego najważniejsze atrakcje czekają na turystów z całego kraju.

Co warto zobaczyć w Giżycku? Największe atrakcje.

Pewnie wielu z Was miasto kojarzy się z zabytkowym mostem obrotowym Twierdzą Boyen czy zamkiem krzyżackim ale to tylko znikoma część atrakcji Giżycka. Co więcej w ostatnim czasie przybyło wiele nowych ciekawych miejsc w tym atrakcje na świeżym powietrzu, które warto sprawdzić.

Przygotowaliśmy listę TOP 15 atrakcji w Giżycku, tych bardziej i mniej oczywistych, o których pewnie nie słyszeliście. Sami zdecydujcie od czego zacząć zwiedzanie licznych atrakcji tego mazurskiego miasta.

  1. Most obrotowy. Wpisany na listę zabytków, zbudowany został w 1898 roku. Most jest blisko 100 tonową konstrukcją i co ciekawe obraca go jedna osoba w ciągu paru minut. Obrócenie mostu umożliwia statkom i jachtom przepłynięcie Kanałem Łuczańskim w obu kierunkach. Ponieważ ruch przy moście jest jednostronny kierują nim światła jak na skrzyżowaniu: czerwone i zielone, ręcznie przełączane przez pracownika. Warto przepłynąć przy moście jachtem lub statkiem podczas rejsu  widać go wtedy z zupełnie innej perspektywy.
kanal-gizycko-atrakcje
Przeprawa jachtem przez giżyckie kanały
  1. Spacer deptakiem wzdłuż Kanału Łuczańskiego (Giżyckiego). Kanał Giżycki łączy dwa duże jeziora Niegocin i Kisajno i stanowi główny szlak komunikacji na wodnym szlaku. Przyjść tutaj to obowiązkek turystyczny w tym mieście. Wzdłuż kanału znajdziecie:

-dużo zieleni w tym ogromne drzewa, które dają cień w upalne dni

-wiele miejsc do odpoczynku jak ławki, z których można podziwiać przepływające jachty i statki

-kaczkomaty z karmą dla licznego ptactwa oraz bramki wodne, które dają przyjemną wodną mgłę przy upałach

-nowy ogromny plac zabaw to atrakcja dla dzieci, gdzie najmłodsi będą mogli się wyszaleć

-witacz w kształcie żaglówki „Kurs na Giżycko”

-liczne restauracje i kawiarnie z widokiem na wodę i zieleń

  1. Kładka nad Kanałem Łuczańskim. Zbudowana stosunkowo niedawno bo w 2020 roku już skradła serca mieszkańców i turystów. Daje możliwość przekroczenia kanału kiedy most obrotowy jest otwarty dla ruchu wodnego. U jej stóp znajdziemy mini amfiteatr gdzie gromadzi się młodzież a widok na przepływające pod nią statki i jachty daje niesamowite wrażenie. Najwięcej na atrakcyjności nabiera jednak wieczorem, kiedy jest oświetlona kolorowymi i zmieniającymi się światłami. Kładka ta jest laureatem konkursów ogólnopolskich.
kladka-nad-kanalem-luczanskim-atrakcje-gizycko
Kładka nad kanałem Łuczańskim
  1. Tężnie. Znajdziecie tuż przy kładce. Powstały w 2024 roku i poza walorami relaksacyjnymi dają też elementy zdrowotne. Wyposażone dodatkowo w liczne ławki w kształcie fali umożliwiają pełen relaks. W nocy oświetlone robią duże wrażenie na turystach i mieszkańcach.
  1. Zamek Krzyżacki w Giżycku i Hotel st. Bruno. Tego zamku nie da się ominąć jest w centrum miasta przy moście obrotowym i Kanał Łuczańskim. W zamku znajduje się hotel Bruno, który podczas renowacji wykorzystał wiele elementów średniowiecznej budowli. Zamek-hotel wraz z kręgielnią w podziemiach, gdzie widać średniowieczne fundamenty jest niewątpliwą atrakcją turystyczną tego miasta. Przed powstaniem zamku swój gród miało tu plemię pruskich Galindów.

6.Twierdza Boyen. Jedna z największych atrakcji tego miasta, jej zwiedzenie jest możliwe przez cały rok. Twierdza została zbudowana w XIX wieku na rozkaz króla Prus Fryderyka Wilhelma IV na linii obronnej Wielkich Jezior Mazurskich. Z lotu ptaka obiekt ma kształt gwiazdy. Corocznie obchodzone jest Święto Twierdzy Boyen oraz związane z nim rekonstrukcje historyczne. W amfiteatrze Twierdzy odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne.

twierdza-boyen-gizycko-atrakcje
Twierdza Boyen

7.Krzyż Św. Brunona i wieża widokowa na jezioro Niegocin. Decydując się na nieco dłuższy spacer dotrzecie do miejsca domniemanej śmierci biskupa Brunona, którego mieli zabić pruscy Galindowie. W miejscu tym ponad 100 lat temu w 1910 wzniesiono krzyż, który do dzisiaj góruje nad okolicą. Tuż obok wzniesiono nowoczesną, drewnianą wieżę widokową ze wspaniałym widokiem na jezioro Niegocin i szlak Wielkich Jezior Mazurskich.

krzyz-swietego-brunona-atrakcje-gizycko
Krzyż Św.Brunona w Giżycku
  1. Ekomarina i port „Białej floty”. To miejsce gdzie zaczyna się nie jeden rejs żeglarski lub statkami pasażerskimi „Białej floty”. Spacer wzdłuż licznych kei daje możliwość podziwiania nowoczesnych jednostek pływających oraz wspaniale utrzymanych pergol kwiatowych z żeglarskimi motywami. W budynku ekomariny znajduje się też mało znany punkt widokowy. To też dobry moment na wypożyczenie sprzętu pływającego na jeden dzień lub rezerwację rejsu po Giżycku i okolicach np. do Mikołajek lub Rynu 
ekomarina-gizycko-atrakcje
Ekipa Tata na Mazury w Ekomarinie w Giżycku
  1. Piętrowe molo i kładka. Ta piętrowa konstrukcja w kształcie litery „T” jest jedyną w swoim rodzaju w Polsce. Projekt połączył molo i kładkę zawieszoną częściowo nad molem, mariną i torami kolejowymi. System wind zapewnia dostanie się na piętro osób z rowerami czy wózkami. Miejsce to warto odwiedzić po zmroku. Nocne, kolorowe oświetlenie sprawia, że przyciąga wzrok z daleka. Główna część tarasu widokowego jest usytuowana nad brzegiem jeziora Niegocin skąd rozpościera się wspaniały widok na liczne jachty i żaglówki a odwracając się w kierunku północnym ukazuje się panorama na miasto. Od kilku lat na górnym poziomie mola w Giżycku odwiedzający przypinają kłódki z inicjałami, jako dowód odwiedzenie i chęci powrotu w to miejsce.
kladka-gizycko-atrakcje
Kładka w Giżycku
  1. Plaża miejska x 2. Od 2024 roku miejska plaża w Giżycku jest w dwóch miejscach. Nowa powstała niedaleko wspomnianego wcześniej krzyża Brunona. Jest trochę na uboczu i dzięki temu nieco mniej uczęszczana. Główna plaża miejska znajduje się przy Ekomarinie i molo. Charakterystycznym punktem jest ogromny napis Giżycko, przy którym większość turystów robi sobie pamiątkowe zdjęcia. Sama plaża jest szeroka, piaszczysta, wyposażona w liczne leżaki i bardzo zadbana. Na strzeżonym kąpielisku znajdziecie tez park wodny i wypożyczalnie sprzętów sportowych. Tuż obok liczne boiska do siatkówki i koszykówki, które wieczorami przemieniają się w teren na wydarzenia kulturalne.
Plaża miejska
  1. „Oko Giżycka”. Czyli ogromna karuzela stała się błyskawicznie ciekawym miejscem turystycznym. Sama konstrukcja powstała w 2023 roku i ma 12 pięter wysokości. Biały kolor sprawia, że świetnie łączy się z okolicą i letnią atmosferą. Dookoła karuzeli znajdziecie mnóstwo innych atrakcji dla dzieci od kolorowych karuzeli, poprzez lodziarnie i cukiernie a na punktach z pamiątkami kończąc.
Oko Giżycka
  1. Wieża ciśnień w Giżycku z kawiarnią i mini muzeum. Ten lokalny zabytek jest widoczny z wielu punktów w mieście. Zbudowana w 1900 roku aż do 1996 zaopatrywała mieszkańców w wodę. Na szczycie 25 metrowej budowli możecie zobaczyć wspaniałą panoramę miasta m.in. zamek w Giżycku i widok najbliższej okolicy. Jeżeli zmęczy Was wejście po 129 schodach możecie skorzystać z lokalnej kawiarni na szczycie. W budynku jest też winda ale warto wejść pieszo zapoznając się po drodze z licznymi eksponatami historii miasta.
Wieża ciśnień w Giżycku
  1. Murale. Ta nowoczesna sztuka podbija ostatnio mury miejskich budynków w wielu miastach. W Giżycku znamy minimum cztery murale ale czy jest ich więcej? Po te popularne atrakcje miasta warto wybrać się podczas zwiedzania północy i centrum miejscowości. Murale przedstawiają to z czego miasto słynie czyli żeglarstwo, wspaniałe widoki oraz bujną faunę i florę.
Mural
  1. Plac Grunwaldzki. Plac w centrum miasta z bogatym drzewostanem w tym tzw. dębem plebiscytowym. Znajdziecie tu liczne ławki, mini kawiarnię a także Galerię Sztuki „Schron” w dawnym schronie przeciwlotniczym. Miejsce to zdecydowanie warto zwiedzić ponieważ łączy historię miasta i nowoczesność. Tuż obok placu jest jedyne takie w Polsce rondo z jachtem po środku. Trudno o lepszą reklamę dla żeglarskiej stolicy.

15. Kino fala i Galinda. Przedwojenne kino stara się obecnie o status zabytku. Mimo, że dawno już nieczynne nadal cieszy oko ogromna mozaika na jego fasadzie przedstawiająca znaki zodiaku. U stóp budynku urocza fontanna z motywem lokalnej legendy: Galindą z Wyspy Miłości i jej narzeczonym zamienionym w żabę.

kino-fala-galinda-gizycko-atrakcje
Kino Fala i Galinda
Bar Omega w Giżycku

Po takim zwiedzaniu warto coś zjeść w Giżycku naszymi ulubionymi miejscami są „Siwa Czapla” nad brzegiem kanału w tradycyjnym budynku z muru pruskiego oraz bar „Omega”, który od dziesięcioleci cieszy podniebienia turystów i mieszkańców miasta.

Miejsca, które warto zobaczyć w okolicy miasta:

-przystań studencka Wilkasy

-punkt widokowy pod dawnej skoczni narciarskiej w Wilkasach

-legendarny Sztynort: pałac, park i port.

-„Łabędzi Szlak” na jeziorze Kisajno (część kompleksu jeziora Mamry)

-wysadzony most kolejowy w Kruklankach

Jak widać Giżycko oferuje nie tylko atrakcje dla żeglarzy. Najciekawsze atrakcje spotkacie po dłuższym pobycie w tym mieście.

Prawda, że jest co robić w Giżycku?

Zapisz się na wyprawę „Tata na Mazury-rejsy Mazury a zwiedzisz atrakcje Giżycka i okolic z nami.

Zapraszamy!