Co ciekawego można zobaczyć w Mikołajkach i okolicy?
Mikołajki atrakcje
Wybierasz się do Mikołajek ? Mikołajki to tętniące życiem serce Mazur i jeden z najpopularniejszych ośrodków żeglarskich na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Miasteczko położone jest na styku Jeziora Mikołajskiego i Tałty, w niedalekiej odległości od Śniardw czyli „mazurskiego morza” , największego jeziora w Polsce. Może dlatego niektórzy nazywają je „mazurską Wenecją”.
Mikołajki w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich (są jeszcze jedne Mikołajki w Polsce) to idealne miejsce dla rodzin a każdy znajdzie coś dla siebie – od miłośników żeglarstwa, przez entuzjastów historii, aż po poszukiwaczy spokojnego wypoczynku. Można tu spędzić czas na relaksujących spacerach promenadą wzdłuż wioski żeglarskiej, wypatrując Króla Mazur, rejsach statkiem po jeziorach lub zwiedzaniu lokalnych atrakcji np. park wodny, zabytkowe kościoły i bunkry z czasów wojny. Znajdziecie tu też wieżę widokową w kościele, ogromny mural żeglarski, stare cmentarze a nieopodal kamień ofiarny Galindów.
Nasza lista ciekawych miejsc i co warto zobaczyć w Mikołajkach .
1.Wioska żeglarska i promenada.
Tu obowiązkowy spacer w sercu mazurskich jezior , koniecznie o różnych porach dnia i nocy niedawno wyremontowaną promenadą. Znajdziecie tu żeglarski klimat z jachtami i muzyką szantową na żywo w licznych tawernach z widokiem na jezioro i port w Mikołajkach . Niemal na każdym kroku są nowoczesne miejsca do złapania oddechu w cieniu drzew i wiat z mini informacjami o Mazurach (także w wersji dla niewidomych).
Ciekawe miejsca i turystyczne atrakcje to także liczne restauracje i tawerny w tym jedna z niespodzianką w postaci bunkra z czasów wojny w środku. W nich spróbujecie smaków Mazur: ryb, grzybów, zup i innych lokalnych specjałów. Jeżeli chcecie coś zjeść w Mikołajkach to właśnie tu.
Na promenadzie nie brakuje oczywiście pamiątek, deserów i lokalnych wyrobów w postaci biżuterii czy przetworów. Wypożyczysz tu także rower czy kajak , żeby skorzystać z licznych tras rekreacyjnych dookoła miasteczka..
2.Most-kładka nad jeziorem Mikołajskim i wycieczka statkiem lub żaglowcem.
Kładka jest ciekawym przedłużeniem promenady, można nią przejść na drugą stronę miasta i spotkać inne atrakcje w Mikołajkach jak plaża miejska czy duży placu zabaw z miejscem do rekreacji nad brzegiem jeziora.
Kładka jest zamknięta dla ruchu kołowego z wyjątkiem wózków inwalidzkich. Dla osób z niepełnosprawnością są specjalne windy, które ułatwią pokonanie schodów. Kto dostanie się na szczyt zobaczy malowniczy widok na miasto, port statków żeglugi mazurskiej, hotel Mikołajki czy kościół ewangelicki z charakterystyczną strzelistą wieżą. Ci co będą mieli trochę szczęścia zobaczą w wodzie Króla Sielaw. Warto wybrać się tu też wieczorową porą ponieważ miejsce to jest podświetlone w nocy. Co więcej podświetlenie to jest zmienne co sprawie, że jest to niezwykle ciekawe miejsce w Mikołajkach .
Nie każdy wie, że kładka powstała w miejscu dawnego mostu z miejscami obronnymi w postaci bunkrów i luków strzelniczych, widać je na początku i końcu budowli.
Mikołajki leżą na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, przez co są dobrą bazą wypadową do żeglugi po okolicznych zbiornikach. Każdy żeglarz zna Mikołajki i powinien je odwiedzić bo jest to też żeglarsko ciekawe miejsce turystyczne .
Rejs jachtem lub atrakcja w postaci wycieczki statkiem tzw. białą flotą (od kolory na jaki są pomalowane) to praktyczny pomysł na podróż z Mikołajek. Biała flota przybija do większości okolicznych miejscowości, m.in. do Giżycka, Węgorzewa i Rynu.
Ciekawą opcją jest też podróż na pokładzie Chopina – największego polskiego żaglowca śródlądowego, który cumuje w Mikołajkach przy promenadzie. Zrobienie zdjęcia w tle z Chopinem to niezapomniana pamiątka.
Bilety na podróż tzw. białą flotą możecie nabyć na : cennik
My oczywiście zapraszamy odwiedzić z nami liczne atrakcje Mikołajek podczas naszych rejsów (link!).
3.Rynek (Plac Wolności) z Królem Sielaw i śladami Galindów.
Centrum Mikołajek to przede wszystkim Plac Wolności – niewielki rynek z fontanną, wokół którego skupione są zabytkowe kamienice. w tym ratusz z XIX wieku. Na placu znajdziesz ławki, na których możesz usiąść z porcją lodów czy gofrem i odpocząć podczas spaceru. Szum fontanny sprawia, że poczujesz się zrelaksowany a to dość nieoczywista atrakcja wśród licznych turystów. Dzieci bardzo często korzystają z możliwości chlapania się w wodach fontanny.
Na środku Placu Wolności stoi wspomniany symbol Mikołajek – fontanna Króla Sielaw. Ryba w złotej koronie znajduje się w herbie miasta i wiąże się z okoliczną legendą. Według opowieści, przebiegły Król Sielaw utrudniał rybakom połowy niszcząc sieci, skazując mieszkańców miasta na biedę i głód. W końcu jednak sam został złapany w sieć przez sprytnego rybaka i w obawie o życie obiecał ludziom obfite połowy w swym wodnym królestwie. Rybacy przystali na jego propozycję, ale dla pewności uwięzili rybiego króla przy przęśle drogowego mostu. Co roku podczas Dni Mikołajek, mieszkańcy mocują do mostu wizerunek ogromnej ryby w koronie. Zgodnie z obietnicą Króla Sielaw, ma to zagwarantować rybakom bezpieczeństwo i pomyślne połowy.
Rynek w Mikołajkach to też liczne restauracje i kawiarnie, sklepy oraz punk postoju taksówek.
Przy jednym ze sklepów z „płazem” w nazwie na jezdni z kostki brukowej można zobaczyć okręgi upamiętniające miejsca działalności dawnych mieszkańców tych ziem czyli tajemniczych Galindów, którzy mieli tu swoje spichlerze. Spróbujcie je odnaleźć i policzyć.
4.Ulica Kajki z żeglarskimi motywami.
Naturalnym przedłużeniem rynku jest ulica Michała Kajki. To główna ulica Mikołajek, która wzięła swoją nazwę od mazurskiego poety ludowego. Droga rozpoczyna się na Rynku i ciągnie wzdłuż Jeziora Mikołajskiego przez ponad 2,5 km. To zarówno najdłuższa, jak i najstarsza ulica w mieście.
Znajdziesz przy niej zabytkowe XX-wieczne kamienice, mural z żeglarskim motywem oraz Kościół Matki Boskiej Różańcowej z tablicą upamiętniającą ofiary tzw. białego szkwału z 2007 roku.
Mieszkańcy często mówią, że „ulica Kajki to całe Mikołajki”, czyli esencja miejscowości. Niektóre z budynków są ozdobione rzeźbami motywami mazurskimi co dodaje im dodatkowego uroku.
5.Kościoły i cmentarze jako obowiązkowy punkt turystyczny
W Mikołajkach są aż trzy kościoły i wszystkie warto zobaczyć.
Kościół św Mikołaja z 40 metrową wieżą widokową. To obowiązkowy punkt do podziwiania okolicy . Kościół jest najmłodszy z wszystkich, powstał w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Pan sprzedający wejściówki na wieżę, opowie z humorem o rodzajach wiatrów na Mazurach. W kościele spotkacie też prawdziwego św. Mikołaja w Mikołajkach a ze szczytu rozpościera się panorama Mikołajek i okolic aż po rezerwat u Łuknajno gdzie można spotkać całe stada dzikich łabędzi i dzikich zwierząt. Ten punkt widokowy zapewni Wam przy odrobinie szczęścia widok fragmenty Puszczy Piskiej i Mazurski Park Krajobrazowy .
Około 10 minut spaceru od kościoła w kierunku wschodnim natraficie na cmentarz żydowski z licznymi macewami i długą historią. Jest on na granicy miasta, więc można złapać chwilę oddechu od wakacyjnego zgiełku.
Na inny, niewielki Kościół Matki Bożej Różańcowej w Mikołajkach traficie idąc wzdłuż ulicy Michała Kajki. Budynek jest niepozorny, murowany z czerwonej cegły, ale jego dzieje są dość burzliwe. Obecnie funkcjonuje jako świątynia rzymsko-katolicka. Kościół należał dawniej do gminy ewangelickiej i przed II wojną światową był miejscem wspólnych spotkań, zabaw i przedstawień. W czasie wojny budynek został zmieniony w remizę, a później Rosjanie przekształcili go w stajnię. Funkcje religijne przywrócono mu w 1948 roku, a później do budowli dodano także wieżę z dwoma dzwonami.
Ostatni ale najbardziej okazały jest Ewangelicko-Augsburski Kościół Świętej Trójcy w Mikołajkach to widoczna z daleka świątynia, niedaleko mostu drogowego (tego, do którego przytwierdzany jest Król Sielaw). Sam budynek kościoła powstał w XIX wieku. Obszar parafii sięga linii brzegowej Jeziora Mikołajskiego, gdzie możesz zacumować swoją łodzią. Tuż obok jest stary ewangelicki cmentarz z widokiem na jezioro Tałty .
6.Muzeum reformacji polskiej w Mikołajkach.
Kto ma ochotę coś zwiedzić w Mikołajkach to powinien zawitać do miejsca wartego odwiedzenia – Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach . Zobaczycie wśród zbiorów m.in. Biblię z 1726 roku, napisaną w języku polskim oraz historyczne mazurskie mapy. Najstarszy starodruk w muzeum pochodzi z 1658 roku. Są też księgi parafialne, tablice z nazwiskami mieszkańców Mikołajek, poległych podczas wojen napoleońskich.
Upływ czasu i ich wiek sprawia, że są to najciekawsze atrakcje w tym miejscu.
7.Co ciekawego można robić w Mikołajkach?
Mikołajki to przede wszystkim miasteczko wakacyjno-turystyczne, dlatego przedstawiamy też naszą listę sprawdzonych atrakcji, które warto odwiedzić ponieważ okolice oferują wiele na dłuższe i krótsze wypady:
✓Park wodny Tropikana, gdzie jest wspaniała zjeżdżalnia, brodzik dla dzieci i basen rekreacyjny z falą.
✓Miejska piaszczysta plaża w Mikołajkach .
✓Rejs jachtem, rowerem wodnym lub motorówką po okolicznych jeziorach.
✓Wycieczka rowerowa np. trasa rowerowa z Mikołajek do Wierzby i Popielna . Zaledwie kilka km od Mikołajek .
✓Park linowy, dla tych co chcą poczuć nieco „górskiego” klimatu.
8.Co zobaczyć w okolicy Mikołajek?
Atrakcje turystyczne w okolicy Mikołajek:
– Rezerwat Ptactwa Łuknajno w tym łabędzia niemego
– Park Dzikich Zwierząt – Kadzidłowo
– spływ kajakowy rzeką Krutynią
– stacja badawcza Popielno i prom przez jezioro Bełdany
– jezioro Śniardwy – największe w Polsce
– tajemnicza Galindia, czyli jak żyli dawni mieszkańcy
Podobają Wam się nasze propozycje atrakcji turystycznych w Mikołajkach i okolicy ?
Zapraszamy na nasz rejs mazurski z atrakcjami dla dzieci, gdzie odwiedzamy m.in. Mikołajki.