Atrakcje dla dzieci na rejsie mazurskim
Czy zabierać dziecko na rejs mazurski?
Oczywiście, że tak! Większość dzieci uwielbia wodę i zabawy w niej a na rejsie będzie miało ku temu mnóstwo możliwości. Bez względu na to czy wybierzecie czarter jachtu żaglowego czy motorowego ilość atrakcji jest nieograniczona. Ważna jest też oczywiście urozmaicona trasa, która uwzględnia potrzeby całej załogi. Przed podjęciem decyzji możecie pokazać najmłodszym przykładowe atrakcje naszych rejsów.
Sama wyprawa odbywa się pod nadzorem doświadczonego sternika a wszyscy uczestnicy mają dostępne środki ratunkowe co daje bezpieczeństwo w czasie wypoczynku i podczas sytuacji związanej ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi.
Jest kilka rzeczy, które warto sprawdzić przed podjęciem takiej decyzji. Dla kogo jest żeglarstwo najlepiej sprawdzić na podstawie naszych doświadczeń, które opisaliśmy w innym artykule.
Najważniejsze z nich:
-wiek minimum 4-5 lat
-chęć poznania koleżanek i kolegów z różnych stron Polski i w różnym wieku
-otwartość na nowe miejsca i przygody, zwiedzamy i szukamy lokalnych tajemnic
-spotkania z mazurskimi mieszkańcami wód i lasów: ptaki, ryby, konie czy bobry
Jeżeli, któryś z powyższych punktów Wam pasuje to zapraszamy na turystyczny rejs po Mazurach.
Dla tych co potrzebują jeszcze trochę wiedzy zachęcamy do zapoznania się z informacjami co mają do zaoferowani Mikołajki czy Ryn , czyli urokliwe miasteczka na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o rejsie z dziećmi?
Ważne, żeby wiedzieć też co jest w cenie rejsu. Należy zwrócić uwagę na:
1.Jaki jacht będzie do dyspozycji? (np.Antila, Maxus) Ile ma stóp długości? (np. Antila 27 to 27 stóp długości-około 9 metrów). Czy będzie dla Was gwarantowana oddzielna zamykana kabina czyli Wasze zakwaterowanie? Im większy jacht tym zazwyczaj większy komfort ale też wyższa cena. Warto to rozważyć wcześniej bo w sezonie na ewentualne zmiany może być już za późno.
2.Jaka jest trasa rejsu? Urozmaicenie miejsc w postaci wizyt w portach gdzie jest duży plac zabaw oraz „na dziko” gdzie będzie dużo miejsca do kąpieli i pływania na sprzętach wodnych typu deska SUP.
3.Ile godzin dziennie będziecie płynąć? Z doświadczenia wiemy, że 3-5 godzin dziennie to dla najmłodszych uczestników wystarczająco długo. Mówimy o rodzinnych wakacjach jako formie aktywnego wypoczynku a nie pływaniu od rana do wieczora w gronie żeglarskich zapaleńców.
4.Czy jest i w jakim zakresie wyżywienie? Przeważnie rejsy mazurskie są bez wyżywienia a załoga składa się na produkty do posiłków. Na naszych rejsach jest poczęstunek w postaci żuru z kociołka Galindów a w miejscach wyznaczonych przygotowujemy ogniska i grille.
5.Jakie są opłaty portowe? W skład opłat wchodzą: miejsce przy kej, woda, prąd, sanitariaty. Jeżeli są wliczone w cenę jak w przypadku naszych rejsów to świetnie. Jeżeli nie to trzeba liczyć na kilkaset złotych dodatkowych wydatków.
6.Co trzeba zabrać na rejs rodzinny? Tu podpowiedź w postaci checklisty żeglarskiej, czyli co warto zabrać i co spakować na jacht.
7.Czy trzeba posiadać umiejętności żeglarskie i patent? Nie trzeba. Oczywiście jeżeli je macie to Wasza pomoc przyda się przy cumowaniu czy przy manewrach podczas żeglugi. Sternika na rodzinny rejs można wynająć lub jest wliczony w cenę rejsu. To on jako doświadczony żeglarz poprowadzi Wasz jacht po mazurskich jeziorach, przygotuje jednostkę i postawi żagle.
8.W jakim wieku są uczestnicy rejsu? To pytanie do organizatora. Dużo łatwiej się spędza wakacje z dziećmi kiedy w trakcie rejsu dzieciaki mają towarzystwo w podobnym wieku. Dlatego ważne jest z kim będziecie na jachcie.
Jakie są atrakcje dla dzieci na rejsie mazurskim?
Pokusiliśmy się listę najważniejszych atrakcji dla dzieci podczas rejsu jachtem. Lista powstała na podstawie informacji od naszych uczestników oraz naszych osobistych doświadczeń. Wszystkie poniższe atrakcje są nie tylko związane z wodą, czy żeglowaniem ale także takie, które bez problemu można odwiedzić po krótkim spacerze od portu.
Atrakcje wodne dla dzieci związane z żeglowaniem:
1.Stokrotka mazurska z jachtów. To absolutny hit naszych rejsów. Przygoda dla dzieci i dorosłych. To wyjątkowe wydarzenie w samym sercu mazur. Robiliśmy ją na jeziorach Bełdany, Mikołajskie, Tałty i Kisajno. W planach jezioro Nidzkie , Mamry i Śniardwy.
2.Testowanie sprzętów wodnych jak deski typu SUP czy różne tzw. dmuchańce od kolorowych materacy i piłek zaczynając a na wielkich flamingach, kaczkach i jednorożcach kończąc. Podczas naszych rejsów chętnych uczestników wyposażamy w te sprzęty aby stworzyć jak najbardziej idealne warunki do wypoczynku.
3.Kąpiele w jeziorze i skoki do wody. Nie tylko na plaży czy na terenie ośrodka ale też podczas żeglowania, można zatrzymać się w urokliwej zatoczce lub na środku jeziora. Odbyć konkurs skoków do wody i przeżyć niezapomniane chwile podczas rejsu na Mazurach. W odpowiedniej asekuracji można skakać z rufy, burty czy dziobu jachtu. Miło jest się schłodzić w upalne dni w krainie tysiąca jezior.
4.Gry i książki podczas żeglowania. Rejs rodzinny na Mazurach to też czas na integrację, pomogą w tym gry planszowe , kolorowe klocki i puzle oraz książki w tym bajki o tematyce mazurskiej. Można je zabrać z domu lub zarezerwować u organizatora. Naszym odkryciem rejsowym są gry „buła” i gra w kości a także książka „Mazurski kiermasz bajek”.
5.Sterowanie jachtem. Nie zapominajmy, że rejs rodzinny po Mazurach to też żeglowanie. Po zaliczeniu podstaw ze szkolenia żeglarskiego, każdy uczestnik może spróbować swoich sił w sterowaniu kilku tonowym jachtem a siły natury jak woda i wiatr pozwolą w pełni przeżyć żeglarską przygodę.
6.Mini regaty. Nuta zdrowej rywalizacji kręci większość rodzin z dziećmi. Dlatego mini regaty z punktu A do punktu B to wspaniałe uzupełnienie rejsu turystycznego i możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności na patent żeglarza jachtowego.
Atrakcje dla dzieci po przybiciu do brzegu:
Atrakcji na Mazurach jest bez liku. Poniżej przedstawiamy listę tych , które można zaliczyć podczas przejażdżki jachtem a do tego sami z nich korzystamy i rekomendujemy.
1.Ognisko z kiełbaskami. Wbrew pozorom to czołowa atrakcja Mazur. Dookoła ogniska kręci się życie podczas postoju. To tu można piec kiełbaski, pianki i ziemniaki. To tu można śpiewać szanty, piosenki biesiadne i słuchać mazurskich opowieści. To tu można w ciszy i spokoju posiedzieć przy malowniczym gwieździstym niebie lub ogrzać dłonie w chłodniejszy wieczór.
2.Warsztaty. Przebywanie na lądzie to wyśmienita okazja, żeby skorzystać z naszych bezpłatnych warsztatów dla uczestników:
-wytwarzanie bransoletek, wisiorków i breloczków
-„bodypainting” malowanie twarzy i ciała farbami zmywalnymi, malowanie tatuaży
-robienie gigantycznych baniek mydlanych
3.Gry i konkursy. W większej lub mniejszej grupie zawsze warto spróbować swoich sił w międzyjachtowym meczu piłkarskim lub siatkarskim, pograć w badmintona czy ścigać się w ogromnych kulach do zorbingu. Bardziej odważni mogą spróbować swoich sił w chodzeniu po linie do akrobacji typu slacnline. Wśród najmłodszych uczestników popularne są konkursy na rysowanie aspektów, życia żeglarskiego.
4.Parki rozrywki i ogromne place zabaw. Większość marin i mazurskich miasteczek na wodnym szlaku może zaproponować nowoczesne parki rozrywki i place zabaw. Do najwiekszych należą:
-park rozrywki z ogromną karuzelą „oko giżycka” w Giżycku
-park wodny „Tropikana” w Mikołajkach
-place zabaw w Sztynorcie i Giżycku
-parki linowe w Giżycku i Mikołajkach
-liczne parki wodne np. w marinie Piękny Brzeg
5.Piaszczyste plaże i pływanie na sprzętach sportowych. Dużo piasku do zabawy lub wypoczynku na słońcu to dobra alternatywa dla każdego. Do tego liczne wypożyczalnie sprzętu sportowego od rowerów wodnych i tradycyjnych , poprzez łodzie i motorówki a na nartach i skuterach wodnych kończąc. Największe plaże miejskie znajdziemy w Giżycku, Mikołajkach i Wegorzewie. Ta ostatnia jest wyposażona w nowoczesną wieżę dla turystów, z której warto zobaczyć zachód słońca nad jeziorem Mamry.
6.Zamki, bunkry i inne zabytki. Wystarczy kilka kroków za marinę i można dotrzeć na zamki krzyżackie i zabytkowe wieże ciśnień w Rynie i Giżycku. Największy kompleks bunkrów spotkamy w Mamerkach a pojedyncze artefakty z wojen światowych napotkacie w Giżycku, Mikołajkach czy Rynie. Może trudno w to uwierzyć ale nad dwoma jeziorami Niegocin i Święcajty napotkacie miejsca przedwojennych skoczni narciarskich. Dla fanów sztuki sakralnej są liczne zabytkowe kościoły, kaplice i cmentarze a najstarsi mieszkańcy tej części Mazur, pruscy Galindowie zostawili po sobie liczne grodziska i kamienie ofiarne.
7.Nowoczesne muzea i galerie. W 2024 roku w Sztynorcie otworzono nowoczesne multimedialne muzeum „Memuak(LINK:https://www.memuak.pl/), gdzie skorzystacie m.in. z gier 3D i okularów VR. Muzeum w Mamerkach pokazuje replikę „Bursztynowej Komnaty” i niemieckich U-Botów oraz UFO. Galeria iluzji 3D „wkręci” Was w Giżycku.
8.Galindia. Miejsce niezwykłe, ukazujące życie dawnych mieszkańców tych ziem. Każdy może wcielić się w wojownika, spotkać topichy i kręgi mocy a na koniec poszukać wiedźmy. Szerzej o tym miejscu piszemy w artykule Galindia Mazury.
9.Gra „Skarb Galindów”. To autorska gra wypraw „Tata na Mazury”, która łączy w sobie wiele atrakcji: szukanie skarbów i odkrywanie tajemnic, aktywności na świeżym powietrzu i gry sportowe. Wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowe medale a zwycięskie klany(rodziny) atrakcyjne nagrody rzeczowe. Gra odbywa się w czasie trwania rejsu dla ojców z dziećmi.
- Coś dla fanów zwierząt. Konie, bobry, papugi a może wiewiórki? Wszystkie zwierzaki możecie spotkać w ośrodku Polskiej Akademii Nauk w Popielnie i Papugarni w Wilkasach. Oczywiście łabędzie, kaczki i ryby też chętnie z Wami spędzą czas a ci co bedą mieli trochę szczęścia spotkają Konika Polskiego pasącego się tuż przy jachcie nad jeziorem Bełdany.
- Rezerwaty i pomniki przyrody. Giżycko, Węgorzewo, Sztynort, Ryn, Kietlice, Doba, jezioro Łuknajno i Dobskie to tylko nieliczne miejsca gdzie napotkacie rezerwaty ptactwa, ogromne dęby i lipy, które od wieków towarzyszą turystom na żeglarskim szlaku.
12.Wyścig na murale. Od kilku lat na Mazurach jest „bitwa” na murale. Każde z miast na wodnym szlaku ma ich kilka: Mikołajki, Węgorzewo, Giżycko a nawet wioska Popielno. Murali przybywa z roku na rok, sami ostatnio odkryliśmy nowe w Wegorzewie.
13.Zabytki hydrotechniki. Może nie takie stare jak zamki krzyżackie ale niemniej interesujące. Śluzy Guziaka I/II i Karwik służące do „przenoszenia” jachtów i statków między jeziorami, blisko 100 tonowy most obrotowy w Giżycku czy liczne kanały łączące jeziora mazurskie to niewątpliwa atrakcja dla miłośników techniki.
14.Kulinarne smakołyki. Każdy po aktywnościach w terenie ma ochotę na smaczny posiłek. Mazurskie tawerny, restauracje i bary dostarczą, każdy rodzaj posiłku od schabowego po pizzę. My oczywiście zachęcamy do spróbowania lokalnych produktów: ryb miętus i stynka, mięsnych kartaczy czy pierogów z żurawiną i jabłkami. W nagrodę na deser można sobie sprawić liczne lody rzemieślnicze w ciekawych konfiguracjach smakowych czy ciasta z lokalnymi owocami. Smacznego!
15.Chillout po mazursku. Skoro dotarliście do tego miejsca należy Wam się odpoczynek. Nie ma lepszego miejsca niż relaks w otoczeniu dzikiej przyrody. Obowiązkowo trzeba skorzystać z hamaka lub outdoorowej maty Flamingos. Przekonajcie się sami jakie to przyjemne.
Jak sami widzicie jest co robić z dziećmi podczas rejsu na Mazurach. Spodobały Wam się te atrakcje? Zobaczcie je z nami i już dzisiaj zapiszcie się na nasz rejs po mazurskich jeziorach.
Zapraszamy!